Vylepšit inteligentní zásahové obleky pro hasiče o senzory sledující jejich pohyb a také monitorující čas, jaký ještě mohou v oděvu bezpečně strávit během zásahu, chce tým vědců Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Západočeské univerzitě v Plzni. Čtyřletý projekt zahájili letos, už příští rok na největším veletrhu hasičského vybavení v německém Hannoveru představí první verzi tohoto obleku. ČTK to řekl Radek Soukup z RICE, hlavní řešitel projektu za českou stranu.
„Zabýváme se nejen senzory monitorujícími vnější prostředí, ale i senzory pro monitorování fyziologických funkcí. Do oděvu chceme zavést systém sledování tepelné kapacity oděvu, který dokáže určit, jak dlouho může ještě konkrétní hasič zasahovat v daném prostředí, než se v obleku popálí nebo opaří, například i vlastním potem," uvedl. Tým přitom využije řadu senzorů včetně plošných, které umí snímat teplotu a vlhkost v klíčových částech obleku a vyvine potřebný algoritmus pro predikování bezpečné doby zásahu.
Druhým úkolem osmnáctičlenného plzeňského týmu bude opatřit oděv zařízením, jež umožní on-line sledování pohybu hasiče při zásahu uvnitř budov. „V takovém prostředí není GPS signál, pokud tam tedy hasič z nějakého důvodu zůstane, je v současné době velmi složité ho najít," vysvětlil Soukup.
Plzeňský tým tímto novým evropským projektem Advantex rozšiřuje funkce již vyvinutého zásahového obleku pro hasiče, na němž pracoval donedávna. Ten umí monitorovat vybrané toxické plyny, výbušné plyny, teplotu, vlhkost, koordinované a nekoordinované pohyby hasiče, senzory sledují teplotu a vlhkost uvnitř obleku, navíc také tepovou frekvenci. Data přenáší do zobrazovací jednotky, již má k dispozici velitel zásahu.
O dosud vyvinuté inteligentní obleky už RICE eviduje zájem, a to například z Belgie a Francie, v praxi ale zatím ještě nejsou. Nejdříve musí proběhnout jejich rozsáhlé ověřovací zkoušky a certifikace. Soukup odhaduje, že první výstupy by se mohli začít využívat hasiči do dvou let. Podle Aleše Hamáčka, vedoucího skupiny materiálového výzkumu RICE, jsou již obleky vyrobeny v několika prototypech a jsou testovány, mj. i na hasičském ohňovém polygonu ve Zbirohu na Rokycansku. Součástí řešitelského týmu je také člen hasičského záchranného sboru, vědci tak mají rychlou zpětnou vazbu.
V projektu má RICE několik partnerů. Je jím výrobce hasičských oděvů GoodPRO, plzeňská firma Vochoc, dále výrobce zásahových rukavic a obuvi zlínská firma Holík International. Dalším partnerem je i další plzeňská firma Applycon, jež se zaměřuje na integraci elektroniky do textilií. Lídrem projektu je společnost Movea, francouzská firma se sídlem v Grenoble. Prostředky na projekt jsou částečně hrazeny z národního rozpočtu a částečně z vlastních zdrojů jednotlivých partnerů.