Na nízké návštěvnosti, která mírně překročila osm set lidí, se podepsalo zejména špatné počasí.

Celý den totiž organizátorům propršel. „Jsme zklamaní, ale vděční alespoň těm návštěvníkům, kteří nás přišli podpořit,“ řekl Deníku Pavel Říha z Občanského sdružení Chotěšovská vlna, které akci pořádalo.

„Na ostatní ročníky jsme si vždy vybírali krásné počasí, jednou to zkrátka přijít muselo,“ zavtipkoval si na adresu sychravého sobotního počasí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který je na akci pravidelným hostem. Mezi dalšími patrony akce byli jako každoročně senátor Jiří Šneberger, náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová a plzeňský biskup František Radkovský.

Největší lákadlo? Středověká bitva

Nejvíce ohlasů mezi účastníky vzbudila jako už tradičně rekonstrukce historické bitvy o klášter. Neodradilo je ani to, že po celou dobu produkce museli vydržet s deštníky v ruce a se zalehlýma ušima. „Ty rány byly obrovský, celou dobu jsem musel mít ruce na uších,“ konstatoval jeden z nejmladších návštěvníků akce. „Salvy z děl byly slyšet po celém Chotěšově,“ tvrdili shodně místní obyvatelé.

Kupodivu však mohly být výstřely ještě hlasitější. „Díky tomu, že pršelo, ty rány nebyly takové,“ vysvětlil Tomáš Kilbergr z šermířského sdružení Mattias, které bylo hlavním organizátorem bit〜vy. Té se zúčastnilo více než sedmdesát účinkujících.

Na dvě produkce historické bitvy, odpolední a večerní, vystříleli střelci z kanonů a pušek na čtyři kilogramy černého prachu. Připravit akci takového rozsahu prý není jen tak. „Letošní přípravy začaly už půl roku dopředu,“ řekl Deníku Kilbergr. Na bitvě se podíleli herci nejen z okolí Plzně, ale i z Prahy nebo Moravy.

Poprvé do lesovny

Návštěvníci Večera pro klášter Chotěšov si mohli kromě konventu samotného kláštera a jeho gotických a barokních sklepení poprvé prohlédnout také budovu bývalé lesovny a zrestaurované sochy v klášterních zahradách. „Dokončili jsme také opravu střechy letohrádku, kde vznikne hasičské muzeum Jižního Plzeňska. To by mohlo být zčásti zpřístupněno už příští rok,“ řekla Deníku starostka obce Chotěšov Jaroslava Mathesová.

Ze získaných dotací obec platí také opravu fasády vstupního objektu a výrobu několika nových oken.

Akci Večer pro klášter Chotěšov zorganizovalo jako každoročně Občanské sdružení Chotěšovská vlna. Letošní rok klášter v Chotěšově oslavil osm set let od svého založení, na začátku července byl vyhlášen národní kulturní památkou a již sedm let je uveden v seznamu stovky nejohroženějších památek světa, kde se nachází mimo jiné také Velká čínská zeď nebo asyrský palác v Ninive.