Přibližně pět set ztracených věcí za rok se objeví ve skladu obvodního úřadu centrálního plzeňského obvodu. Shromažďují se sem ztráty a nálezy z celé Plzně i ze skladů Českých drah (ČD) a Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Vedle obvyklých klíčů od auta nebo mobilů se tady vyskytují francouzské hole či naslouchátka. „Několik měsíců tady máme i půlmetrového dřevěného anděla,“ připomíná Ivana Kašáková z obvodního úřadu. Anděla do skladu přivezli policisté.
„Je opravdu velmi zvláštní, že se ztrácí třeba francouzské hole, které jsou tolik potřebné pro pohyb člověka. Přijde mi divné, že by je někdo zapomněl v tramvaji, a tak si myslím, jestli to nemohla být krádež,“ přemýšlí zaměstnanec skladu ztrát a nálezů při PMDP.
Zatímco hodnota některých nalezených věcí může jít do desetitisíců korun, některé jsou téměř bezcenné. „Za nejkurióznější ztracenou věc, která se v našem skladu objevila, považuji malý proutěný košík, ve kterém byly skořápky a suchý chléb. Myslím, že ho někdo vezl někomu na vesnici. Ale také není výjimkou, že cestující ve vlacích zapomínají notebooky, kamery, stativy a další drahá zařízení,“ upřesnila Blanka Martínková, pracovnice úschovny ČD. „Kdyby někdo ve vlaku zapomněl živé zvíře, museli bychom upozornit Policii ČR, a ta už by se o něj postarala,“ dodala ještě.
K nálezům patří dokonce i automobily, úřad jich nyní eviduje padesát. „Do evidence ztrát a nálezů je předává Správa veřejného statku města Plzně nebo policie,“ doplnila mluvčí centrálního obvodu Hana Josefová.
Pokud se na úřad dostanou věci, jako jsou doklady, zaměstnanci jejich majitele kontaktují podle uvedené adresy. Když taková možnost není, předměty končí ve skladu, kde čekají na svůj osud. Po půl roce hodnotné věci putují na magistrát, který určí jejich peněžní hodnotu a nabízí je dál k prodeji. Věci, které jsou nefunkční, nemají žádnou hodnotu nebo už nesplňují hygienické podmínky, jsou likvidovány, a to přímo na pracovišti ÚMO 3.