Školáky letos čeká hned několik novinek. Tou nejzajímavější je nové písmo nazvané Comenia script. Zkoušet ho bude společně s dalšími 39 školami v republice i Základní škola a Odborná škola Zbůch.

„Písmový systém Comenia Script je výsledkem dlouhodobého výzkumu v oblasti ergonomie psaní, čtení, tiskových a elektronických publikačních technik i vývoje písma. Jeho tvary, proporce a estetické kvality jsou upraveny k eliminaci únavy očí a ke zlepšení vzhledu učebnic. Jedná se o návrh praktického psacího písma pro děti, které je jednoduché, moderní a odpovídá potřebám současných písařů – dětí i dospělých. Je vytvořeno na principu renesančního psaní a má sloužit jako základní psací tvar, který bude obohacen o individuální tendence každého písaře, který si písmo přizpůsobí,“ vysvětluje Šárka Svobodová z tiskového odboru ministerstva školství.

V podstatě písmo Comenia script vypadá jako tiskací malé písmo, které se na sebe nenapojuje. „Ve 40 školách bude nové písmo čekat na prvňáky k otestování v praxi, a to už od 1. září. Konečné rozhodnutí nad zavedením Comenia script do výuky však ponechá ministerstvo na škole potažmo učiteli, neboť cílem není nařídit, jaké písmo mají vyučovat a používat, ale nabídnout praktičtější alternativu z hlediska dalšího používání v životě,“ doplňuje Svobodová.

Dříve narození mohou dnešním dětem závidět například i taneční výchovu nebo projekt pro druhé stupně základních škol Rozumíme penězům. Komu nevyhovuje klasická výuka, může zvolit alternativní možnost a dítě umístit do Waldorfské třídy, která funguje při 15. základní škole v Plzni–Skvňanech. Děti se zdravotními problémy, poruchami učení či psychickými problémy zase mohou využít Základní školu při Fakultní nemocnici.

Zajímavý předmět se bude už druhým rokem vyučovat například na 28 základní škole v Plzni na Doubravce. „Projekt Rozumíme penězům je určený pro žáky sedmých, osmých a devátých tříd a učí se v něm, jak si naspořit na dovolenou či auto, jak hospodařit s rodinným rozpočtem, nebo jaká jsou rizika půjček,“ vysvětluje ředitelka školy Pavla Jedličková. Prvňáčci si tady zase mohou navíc přibrat nepovinný předmět Výtvarné dílny, který na rozdíl od kroužků bude normálně klasifikován.