Teď se řeší jedna z klíčových věcí, prostory. „Ano, jednáme s fakultní nemocnicí o nájemním vztahu, celý projekt by měl fungovat právě ve vrátnici bývalé vojenské nemocnice, která patří fakultce,“ vysvětluje Martin Parula, šéf neziskové organizace Ulice. Ta je autorem celého projektu.

A vše vypadá být na dobré cestě. „Naše právní oddělení už připravuje nájemní smlouvu,“ potvrzuje mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Renata Jenšíková. Přitom se předpokládá, že nájemné pro neziskovou organizaci bude spíše symbolické.

Město už přislíbilo na projekt 750 tisíc korun, teď městská rada zažádala Plzeňský kraj o půlmilionovou dotaci na vybavení prostor. Ty mají totiž sloužit pro klienty z celého regionu. „Z 500tisícové částky by měl být zaplacen dávkovač na metadon v hodnotě 275 tisíc korun, počítače a kamerový systém za částku 125 tisíc korun a zbývajících 100 tisíc by šlo na nábytek a další běžné vybavení, jako lednici nebo mikrovlnou troubu,“ píše se ve zprávě radního pro bezpečnost Karla Palečka.

Přislíbených 750 tisíc korun z městské kasy by pak pokrylo další náklady. „250 tisíc korun půjde na dovybavení pronajatých prostor a dalších 500 tisíc půjde na počáteční platby za energie a platy zaměstnanců,“ vypočítává Paleček. Ulice musí totiž získat pro centrum statut nevládního zařízení, až potom může žádat o dotace. „Neziskovky dostávají peníze většinou až někdy v únoru,“ připomíná Parula. Krajská rada bude jednat o dotaci už tento týden, konečné slovo řeknou ale až na svém zasedání 2. září krajští zastupitelé.

„Tlačím, aby se celá záležitost dotáhla co nejdříve. Není na co čekat, otevření centra od začátku října by bylo ideální,“ přeje si radní. Specializované substituční centrum v Plzeňském kraji chybí, neuspokojivý stav kritizovalo také Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti.

Obavy před kumulací podezřelých individuí radní Paleček odmítá. „Ti lidé jsou určitě nebezpečnější třeba v nákupních centrech, když potřebují sehnat peníze na heroin. Centrum je léčebným zařízením, které kromě jiného zajistí prevenci před nebezpečným chováním,“ dodává radní. To potvrzuje i Parula. „Díky používání metadonu klienti přerušují kontakty s překupníky, nemusí shánět peníze na drogu. Léčba je navíc stále levnější než placení důsledků,“ objasňuje.

V centru bude pracovat lékař a administrátor, počítá se také se sociálním pracovníkem a čtyřmi zdravotními sestrami, které se budou střídat po 12 hodinách. Objekt bude hlídat bezpečnostní agentura.