Předškolačka Verunka Panušková se na čtvrteční zahájení školního roku velice těší a od starší sestry už nějakou dobu vyzvídá, jak to ve škole vypadá. „Pro Verču bude nástup do školy určitě velká změna, i když si to zatím neuvědomuje. Zato my rodiče už jsme díky starší dceři na školní režim zvyklí, teď se do něj jen bude muset začlenit i ta mladší," sděluje maminka Jaroslava.

Nástup dítěte do školy představuje kromě jiného i zásah do rodinného rozpočtu. Nákup věcí pro Verunku vyšel asi na 3200 korun. „Kupovali jsme aktovku, penál, desky na sešity, pytlík a tenisky na tělocvik, láhev na pití a box na svačinu, šňůrku na klíče a peněženku. Všechno muselo být s nejoblíbenějším obrázkem, což je zrovna teď Winx nebo Disney, proto se ceny za školní výbavu vyšplhaly poměrně vysoko. Většinu ale Verunce přinesl Ježíšek," vysvětluje maminka a dodává: „Sešity, pracovní listy, učebnice a pravítko jsme naštěstí pořizovat nemuseli."

Módní přehlídka v pokojíčku

V 17. ZŠ na Roudné, kam bude dívka docházet, totiž zmíněné pomůcky dostanou žáci od školy, rodiče zaplatí jen 70 korun za čítanku. „Na první školní den už je pochopitelně naplánovaná módní přehlídka v dětském pokojíčku. Dál si bude Verunka připravovat školní aktovku, penál a desky na sešity, láhev na pití, zkrátka všechno, co už od prvního září bude nosit s sebou do školy," popisuje prázdninové přípravy maminka.

S nástupem do první třídy většinou přibývají malým školákům zájmové aktivity. Velký výběr kroužků poskytuje často sama škola nebo školní družina. Verunka docházela v předchozích letech do tanečního klubu, v čemž by chtěla pokračovat i po obdržení rozvrhu hodin.

„Máme i nadále v plánu dvouhodinový trénink dvakrát týdně a možná ještě jeden den v týdnu ve škole gymnastiku, výtvarku, nebo co si vybere v rámci družiny," uzavírá Verunčina maminka.

Tereza Brožová