Kromě přístrojového vybavení se zdravotnické zařízení ještě letos dočká také kompletní rekonstrukce operačních sálů. Vyjít by měla na třicet milionů korun. Částku ze svého rozpočtu poskytne kraj, který je zřizovatelem nemocnice.

„Jedná se o dva chirurgické sály, jeden gynekologický, dva porodní a dále dva zákrokové sálky využívané chirurgy a gynekology," přibližuje ředitel Stodské nemocnice Alan Sutnar s tím, že práce, které jsou naplánované na poslední čtvrtletí letošního roku, budou probíhat za chodu všech oddělení. Větší omezení nejsou v plánu.

Stávající operační sály jsou zastaralé a nevyhovují současným nárokům. „Od výstavby nemocnice před 50 lety procházely jen dílčími opravami a dokupováním vybavení. Nyní se obnoví kompletně," říká Sutnar a doplňuje, že největším problémem je absence klimatizace. Modernizace nemocnice má pokračovat i příští rok, kdy je v plánu například zateplení budovy.

Mění se i přístrojové vybavení. Do konce roku by nemocnice měla získat počítačový tomograf (CT), který dosud nemá. Kromě přesnější a rychlejší diagnostiky pacientů s vnitřním onemocněním nebo po úrazech má CT za 12,4 milionu korun ušetřit tři miliony, na které přijde dosavadní převážení pacientů do jiných zařízení.

Pokud se nejedná o akutní stav, je někdy čekací doba na tomografické vyšetření v jiné nemocnici i tři týdny. To samozřejmě pacientovi neprospívá, podobně jako samotný převoz. S vlastním CT se zkrátí termín vyšetření a s ním i stanovení správné diagnózy a zahájení léčby," nechal se slyšet primář interního oddělení Roman Tytl. O vhodnosti pořídit nemocnici vlastní CT už před pěti lety hovořil její tehdejší ředitel Vlastimil Bureš. Za jeho působení byly ve stodském zařízení také provedeny poslední větší úpravy.

Zatímco Plzeňský kraj v minulých letech investoval desítky milionů do Rokycanské nemocnice a za 1,43 miliardy korun postavil zcela nové zařízení v Klatovech, Stodská nemocnice byla i kvůli své nejisté budoucnosti investičně zanedbávána. Zdravotní pojišťovny před dvěma roky požadovaly uzavření tamní chirurgie i porodnice. Nakonec se s nimi ale podařilo uzavřít dlouhodobé smlouvy na pět let.