„Letos tu máme jako každý rok deset vinařství, sedm moravských a tři česká, protože nejenom na Moravě se dělají dobrá vína. Snažíme se zvát jen menší rodinná vinařství a těší nás, že sem jezdí všichni rádi. I proto, že je to na krásném místě, uprostřed města pod rozkvetlými stromy,“ pochvaluje si park u nádraží Pavel Cích, ředitel Městského kulturního střediska ve Stodě.

Stodské vínování | Video: Deník/Pavel Bouda

O dobrou náladu na místě se postaral i hudební doprovod, především cimbálový soubor Cimbal Music naladil návštěvníky tak, že se pustili i do tance.

To, že se do Stoda jezdí s radostí, potvrzovaly i úsměvy vinařů v jednotlivých stáncích. „Jezdím sem do Stoda pravidelně, protože to je příjemné místo i lidé. A když se povede počasí jako dneska, je to fajn,“ říká pětatřicetiletá Alena z Moravčíkova vinařství. „Pijí se tu nejvíc bílá suchá a polosuchá vína, sama je mám také nejraději. Oproti loňsku jsme stejně jako všichni museli víno v lahvích trochu zdražit, ale decka do skleničky je tu za padesát korun stejně jako loni,“ prozrazuje usměvavá Alena.

Dalším městem, které stejnou akci přivítá, je Komárov nedaleko Hořovic. Komárovské vínování se tam koná 10. června.