Začátkem července odstartovala očekávaná rekonstrukce průtahu Štěnovicemi, před měsícem oprava mostu přes Úhlavu uzavřela v Předenicích hlavní silnici spojující Štěnovice a Přeštice. A aby toho nebylo málo, tak do poloviny srpna neprojedete na mostech v Manětíně.

Ve Štěnovicích probíhá oprava Plzeňské ulice od mostu u takzvané mlýnské strouhy. V současnosti je tu částečná uzavírka a stavbaři pokládají kanalizaci. „Poté začne oprava vozovky až ke křižovatce ulic Čižická a Losinská při úplné uzavírce. Řidiči budou jezdit po objízdné trase ulicemi Štěnovická, Ke Kukačce a Štěnovické náměstí," konstatoval starosta Štěnovic Jan Nový.

Objízdná trasa pro náklaďáky povede od kruhového objezdu ve Štěnovicích, po silnici II/180 do Černic, dále po I/20, III/18047 na začátek obce Losiná a pak na silnici III/18025 do Štěnovic.

Podle Nového bude hotovo do 20. září. Pak se stavbaři pustí do rekonstrukce ulic Losinská a Čižická. „Opravovat se bude za částečné uzavírky," dodal starosta.

Povrch z kostek nahradí asfaltový. „Když naprší a je sníh, tak kostky kloužou," vysvětlil důvod změny Nový.

Součástí rozsáhlé rekonstrukce bude stavba a oprava chodníků, výměna dešťové kanalizace či výsadba zeleně. „Tyhle investice jdou za obcí a vyjdou do 10 milionů korun," řekl starosta Štěnovic.

Opravu průtahu zaplatí krajská Správa a údržba silnic (SÚS). „Investice vyjde na 10,3 milionu korun," uvedl pověřený ředitel organizace Pavel Panuška.

Nejdále jsou s opravami v Manětíně. Stavbaři tu od března opravují mosty a mění křižovatku ve směru na Brdo. Rekonstrukce mostů byla nezbytná kvůli nefunkční hydroizolaci, poškození betonových konstrukcí či nevyhovující šířce mostů.Povrch vozovky na mostech přijde na řadu těsně před ukončením veškerých prací, které jsou plánovány na 15. srpna. Řidiči se do středu města dostávají kolem kulturního domu.

„Důvodem rekonstrukce křižovatky na Brdo je nevyhovující rozhled a nejednoznačné vymezení dopravního prostoru pro účastníky silničního provozu, což ohrožuje jejich bezpečnost a vede k riziku vzniku nehod," uvedl Martin Vít z SÚS. Opravy mostů a křižovatky vyjdou na 24 milionů korun.

Do začátku prosince jsou neprůjezdné Předenice kvůli opravě mostu přes Úhlavu. Stavbaři opraví nosné konstrukce a také nový vršek. Dlažební kostky nahradí hladký povrch. Objízdné trasy vedou přes Netunice, Vodokrty a Dolní Lukavici. Akce vyjde na 11 milionů korun.