To je jen malý náznak akcí, které se během jednoho týdne uskuteční ve Spáleném Poříčí. Celorepublikový projekt na podporu turistického ruchu nazvaný Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska, který vyvrcholí takzvaným Top týdnem, se ve Spáleném Poříčí zastaví v období od 17. do 25. září.

Historické město roku 2003

Projektu se účastní 14 měst ze sedmnácti, které nadstandardně pečují o památky a pyšní se titulem Historické město roku. Spálené Poříčí je jediným zástupcem ze západních Čech, který ocenění vlastní. „Titul jsme obdrželi za rok 2003 a Poříčí je nejmenším městem v republice, který ho získalo,“ svěřil se nám starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek.

Památky spolkly miliony korun

Získat titul ale není zas tak jednoduché. Za posledních dvacet let se do obnovy a ochrany památek ve Spáleném Poříčí investovalo přes sto milionů korun. „V roce 1992 bylo centrum tehdy ještě obce vyhlášeno památkovou zónou. To umožnilo čerpat prostředky z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Historické objekty obklopují celé náměstí. Pokud by se některé zbouraly, změnil by se charakter města, což jsme nechtěli. Postupné opravy se uskutečňovaly i v budovách, které nepatří do vlastnictví města. Ale dívat se, jak chátrají a hyzdí střed obce, to se nám také nechtělo,“ doplnil starosta.

Galerie Špejchar

Vlastníci nemovitostí v památkové zóně dodnes získali na opravy přes 23 milionů korun. K nim museli přidat minimálně sedm milionů vlastních investic. Město například z prostředků programu regenerace zvelebilo renesanční zámek, zachránilo před jistou demolicí kupecký židovský dům z poloviny 18. století nebo mlýnské kolo Zábrodského mlýna. Zhruba 37 milionů korun stála rekonstrukce bývalých hospodářských budov zámeckého panství. V jedné vznikl hotel s restaurací a v druhé je od letošního dubna otevřena galerie Špejchar. „Je zde umístěna trvalá výstava historie a života Brd a rozsáhlá expozice kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty. Zpřístupnili jsme i pivovarské sklepy. Špejchar je veřejnosti otevřen celoročně a navštívit jej může každý a kdykoliv. Zajímavé jsou i noční prohlídky prostor s baterkou v ruce,“ směje se starosta.

S péčí o památky ale představitelé Poříčí neskončili. „Chceme rekonstruovat i Náměstí Svobody a dokončit chodníky v Zámecké ulici. Dotaci už máme přislíbenou,“ dodal Čížek.

Do akcí se zapojí i ostatní obce

Do Top týdne se jako první zapojili i místní Sokolové, kteří v neděli otevřeli expozici nazvanou 20 let v pohybu. „Ohlížíme se za posledními dvaceti lety naší činnosti, jak v oblasti sportu, tak i společenské,“ řekl nám starosta spálenopoříčského Sokola Václav Ziegler. Na zářijový týden se připraví i učitelé na místní základní škole. „Školní budova patří také mezi historické objekty, takže chystáme malou expozici z její historie,“ zve k návštěvě ředitel školy Jiří Šeffl.

Kromě nabitého programu ve Spáleném Poříčí jsou připravené akce i v okolních obcích a městech. Například varhanní koncert v Řenčích, turistický pochod Dobřanská 50 nebo Ozvěny Haydnových slavností na zámku v Nebílovech.

Podrobný program spálenopoříčského Top týdne přineseme v Deníku během měsíce září.