Podle většiny ředitelů byla administrativa spojená s novou jednotnou formou zkoušky dospělosti značně a zbytečně náročná. Nyní by po po čtrnácti letech příprav mělo být konečně vše hotovo. Zatímco gymnazisté mají ještě trochu času na učení, někteří studenti konkrétních oborů se potili už v pondělí. Začaly jim totiž praktické části maturit.

„V pondělí plnili první studenti praktické zkoušky v nemocnicích. První etapa žáků dokončí praktické zkoušky v pátek, druhá etapa je bude plnit týden na to. Máme celkem sedm maturujících tříd, a proto máme poněkud časově náročný rozvrh,“ říká Radka Felzmannová, zástupkyně ředitelky Střední zdravotnické školy v Plzni. Ústní část zkoušek zde začne od 16. května a bude složena z profilových a státních zkoušek. Všichni studenti ji budou mít za sebou až 27. května. V období od 30. května do 2. června se zde, stejně jako všude v republice, uskuteční společná písemná část státních maturit, takzvané didaktické testy.

„Ani jeden z našich studentů si nevybral vyšší úroveň státních maturit, všichni zvolili tu základní. Asi dva studenti se rozhodli, že se nepovinně pokusí složit zároveň maturitu i ve vyšší úrovni, riskovat však nechtěl nikdo,“ říká Felzmannová.

Ke zklamání ředitele Gymnázia Luďka Pika v Plzni–Doubravce Jaromíra Kašpara nebyl o moc větší zájem o vyšší stupeň maturit ani mezi gymnazisty. „Studenti se museli rozhodnout už vloni na podzim do 15. listopadu. Většina z nich zvolila lehčí část. Nelíbí se mi to, na druhou stranu je ale chápu, protože vysoké školy k tomu, jaký stupeň si uchazeči o studium zvolili, zatím přihlížet nebudou,“ uvádí Kašpar. Dodává, že podle celorepublikových statistik si pouze tři tisíce studentů z 90 tisíc vybralo vyšší úroveň.

Tři měsíce měli na tvorbu maturitní práce studenti čtvrtých ročníků Střední průmyslové školy stavební v Plzni. „Nyní je už odevzdávali, oponenti na ně napsali posudky a zhruba za 14 dní čeká maturanty jejich obhajoba. Praktická zkouška se u nás koná 13. května, kombinované ústní zkoušky potom od 16. do 27. května,“ vysvětluje ředitel školy Jaroslav Kunte.

Také on byl zklamaný z toho, jak málo studentů si zde zvolilo vyšší úroveň zkoušky dospělosti. „Pár studentů bude dělat vyšší úroveň z českého jazyka, ale je to méně, než jsem čekal. Zřejmě si tolik nevěří,“ míní ředitel.Školám až do poslední chvíle chodily dodatky a metodické pokyny. Nyní by už mělo být vše hotové. „Naposledy jsme dostali upřesňující informace pro hodnotitele zkoušek a předsedy komisí,“ říká Felzmannová.