V krajském městě existují od loňska dvě potravinové banky. První je zaštítěna Českou federací potravinových bank, druhá je iniciativou několika dobrovolníků. Ačkoli obě skupiny chtějí pomáhat potřebným, o vzájemnou spolupráci nestojí.
S myšlenkou vytvořit potravinovou banku v Plzni přišel v roce 2013 Jiří Pěnkava a několik jeho přátel. „Tehdy jsme zkusili uspořádat první sbírku, při které jsme vybrali asi 1,5 tun zboží. Byl to pro nás impulz v činnosti pokračovat," nastínil Pěnkava. Dobrovolníci začali shánět vhodné místo pro uskladnění vybraných produktů. O prostory požádali také město, přičemž našli provizorium v jedné plzeňské organizaci.

Minulý rok začali iniciátoři jednat především se zástupci Diecézní charity Plzeň a sdružení Naděje. I když původně chtěly oba tábory síly spojit, nakonec se nedomluvily. Charita a Naděje společně s dalšími organizacemi se v létě rozhodly založit Potravinovou banku Plzeň a novou službu zaregistrovaly u České federace potravinových bank. „Předchozí podmínky totiž neodpovídaly pravidlům federace. Měli jsme několik schůzek, ale ke vzájemné shodě nedošlo, proto jsme se osamostatnili," zdůvodnil předseda Potravinové banky Plzeň Daniel Svoboda.

Druhá strana v čele s Pěnkavou zase tvrdí, že se snažila domluvit, nicméně mezitím došlo k názorové i administrativní odluce. „Navrhli jsme určité zásady a čekali na jejich vyjádření. Mezitím jsme se ale dozvěděli, že už je služba registrována," uvedl Pěnkava. Dobrovolníci posléze založili druhou službu nazývající se Plzeňská potravinová banka.

A jak obě služby fungují vedle sebe? Potravinová banka Plzeň se sídlem na Borech už loni v listopadu uspořádala v západočeské metropoli první sbírku. Při ní lidé poskytli přibližně 3,5 tuny zboží. „Dvě třetiny už jsme rozdali organizacím, které je dají svým klientům. Zbytek zmizí do konce března," řekl Svoboda. Průběžné zásobování bude mít Potravinová banka Plzeň zajištěno od některých obchodních řetězců. „Máme zatím dohodu s Makrem. Měsíčně od nich budeme dostávat těstoviny, konzervy, polévky a další trvanlivé produkty za třicet tisíc korun," doplnil předseda.

I Plzeňská potravinová banka, s novými prostory v Husově ulici, uspořádá brzy sbírku a též oslovuje supermarkety kvůli zásobování. „Ve městě mohou existovat obě služby a budou k užitku," myslí si Pěnkava. Svoboda se ale domnívá, že Plzeň dvě potravinové banky nepotřebuje. Ani jedna strana navíc o vzájemné spolupráci neuvažuje.