Rok a půl stará Pavlínka z Bezvěrova se narodila v 32. týdnu těhotenství s kýlou. Během svého krátkého života prodělala holčička již 11 operací a další ji ještě čeká. Domů se podívala až po devíti měsících od svého narození. Zatím sama nedokáže ani zvednout hlavičku. Maminka Jana Kozáková s ní jezdí na pravidelné rehabilitace a rozhodla se zažádat si o příspěvek na péči o nemocné dítě. Ten jí sice úřad Státní sociální podpory schválil, zároveň jí ale stejnou částku odebral z rodičovského příspěvku. Výsledek? Nula.

„Vyhodnotili, že dcerka spadá do prvního stupně závislosti, a tudíž má nárok na tři tisíce korun. Ty nám také za tři měsíce zpětně vyplatili. Dostali jsme tedy devět tisíc korun. Jenže peníze teď musíme vrátit, protože nám prý byly vyplaceny neoprávněně,“ nechápe jednání úřadu Kozáková. Částka, kterou dostala na příspěvcích, se jí totiž odečítá z rodičovského příspěvku. Místo 7600 korun dostává tedy 4600 korun. Ještě bude postupně podle splátkového kalendáře vracet devět tisíc korun za tři měsíce, za které dostala příspěvek na péči, a přitom brala rodičovský příspěvek v plné výši.

Vedoucí úřadu Státní sociální podpory pro Plzeň–sever Arpad Samko tvrdí, že jednání úřadu je správné. „Postupovali jsme přesně podle zákona. Pokud by podle posouzení odborníků měla dcera paní Kozákové vyšší stupeň závislosti, odvíjela by se od něj i vyšší finanční částka. Rodičovský příspěvek by se jí ale už nekrátil, to lze jen do poloviny jeho výše,“ vysvětluje Samko. V takovém případě by se rodině žádat o příspěvek na péči vyplatilo. Komplikace budou nyní rodiče řešit, jakmile bude Pavlínka v nemocnici. Musí to vždy oznámit úředníkům.

„Pokud bude dcera paní Kozákové v nemocnici po celý kalendářní měsíc, je povinna to nahlásit a přídavek na péči nedostane. Ale rodičovský příspěvek obdrží v plné výši,“ říká Samko. To ale rodině příliš nepomůže. „Měli nám to říct rovnou, ušetřili bychom si běhání po úřadech. Teď budu část peněz dostávat na Pavlínku a část na mateřskou, připadá mi to zbytečné,“ dodává Kozáková. Rodina má možnost příspěvek o péči zrušit a pobírat pouze rodičovské příspěvky.