Jen čtyři z deseti dotázaných byli ze západních Čech. Podle prodejců tvoří Češi návštěvníky trhů v Řeznu zhruba z pěti procent.

„Těžko se to poznává, protože řada Čechů mluví německy, ale myslím si, že každý dvacátý zákazník je od vás, přičemž o víkendu je to víc a v týdnu míň,“ říká prodavačka svařeného vína v jednom ze stánků Evi Rudolf. Podobné číslo uvedli i lidé z informační kanceláře.

Češi jezdí na trhy nejčastěji zájezdovými autobusy. Na jejich stanovišti tvořily ty s registračními značkami z Plzeňského kraje mezi českými vozy méně než polovinu. Hodně jich bylo z Ústeckého kraje a středních Čech. „Jezdíme vždy se školou – učitelé, žáci i jejich rodiče. Každý roky jedeme někam jinam. Už jsme byli v Drážďanech, Norimberku a Budyšíně,“ uvedla Jaroslava Pilnájová z Litoměřic.

Jiný Čech Marek Paukert ze Žatce řekl, že na bavorských trzích nikdy nebyl. „Občas ale o nich něco slyším. Mnoha lidem se líbí, a tak jsme využili zájezdové nabídky. Musím říci, že se mi tu líbí. Má to tu jinou kulturu a atmosféru než u nás,“ řekl. To ocenil i Jan Šůs z Přeštic. „Hodně se zlepšily trhy v Plzni i Praze, ale pořád jsou v něčem jiné. Do Bavorska jezdím pravidelně, ale je pravda, že třeba právě z Plzně už sem tolik známých jako dřív nejezdí. Říkají, že jim české trhy stačí a taky prý nemají čas,“ dodal muž z Přeštic.

Měl tím na mysli, že na trhu v Řeznu vydrží lidé brouzdat i několik hodin v kuse. Prochází ulice, a když potkají známého, tak si popovídají, popřejí, a když toho je víc na probrání, dají si tradiční svařené víno. „Někdo může namítnout, že je zima a že dlouho venku nevydrží. Od toho jsou tu ale stany nebo lavice, uprostřed kterých hoří oheň, a lidé se tak mohou kdykoli ohřát,“ dodává Paukert.

V Řeznu se vánoční trhy odehrávají na několika náměstích. Volně přístupné jsou na Neupfarrplatz, Kohlenmarkt a Haidplatz, které jsou od sebe navzájem vzdálené do dvou set metrů. Největší seskupení stánků je ale na Romantických vánočních trzích s tradičními ručními řemesly na zámku Thurn und Taxis. Na zámku se ovšem platí vstup. V týdnu jsou to tři eura na osobu, v sobotu 4,50 a v neděli 5,50, přičemž děti do 15 let mohou do areálu za jedno euro.

Češi zpravidla hlavní portfolio, čili vánoční ozdoby a dekorace nekupují. „Nejvíce utratíme za svařák a jídlo,“ říká Pilnájová. Nejčastěji se letos jedí tradiční houska s bavorskou klobáskou a hořčicí nebo zelím. Nejnápadnější jsou ale půlmetrové klobásky v bagetě a borůvkami nebo malinami plněný knedlík s vanilkovým přelivem a skořicí. Vánoční trhy končí v Řeznu odpoledne 23. prosince. Od 30. listopadu je navštíví několik stovek tisíc lidí.

Kolik co stojí (v erech)? svařené víno (2,50); punč bez alkoholu (1,50); svařák s rumem (3,-), půlmetrová klobáska v bagetě (3,50); borůvkami plněný knedlík s vanilkovým krémem a skořicí (4,-); pivo 0,33 l (2,80); houska s dvěmi bavorskými klobáskami a hořčicí (1,90); houska s klobáskami a zelím (2,30) vratná záloha na hrnek od svařeného vína nebo punče (3,-).