„Nejoblíbenějším vánočním stromkem je v Plzeňském kraji borovice, kterou chce asi 60 procent zákazníků,“ říká ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Ivan Klik. „Po borovičkách následuje smrk, jedlička z českých lesů je ale dnes již vzácností,“ dodává. Právě jedličky proto budou letos opět nejdražší variantou vánočního stromku. Zatímco metr a půl vysokou borovici bude možné pořídit zhruba za sto padesát korun, za stejně velkou jedli zaplatí zájemci i pětkrát tolik.

Většina vánočních stromků přitom k prodejcům putuje ze soukromých plantáží. Lesy ČR dodávají na trh jen asi tři tisíce kusů a to hlavně z prořezů. Na druhou stranu se právě státní lesy stávají častým cílem těch, kdo nemají v úmyslu za vánoční stromek zaplatit. „Naši pracovníci už u atraktivních stromků ostřihávají větvičky, což stromu nijak neublíží, ale jako vánoční ozdoba přestane být atraktivní. Ten, koho lesní stráž při krádeži stromku přistihne, může počítat přinejmenším s tisícikorunovou pokutou,“ varuje případné nepoctivce Klik.

Rostoucímu zájmu se u českých zákazníků těší právě normandská jedle, která se ale skoro bez výjimky dováží. „Jedličky vozíme z plantáží v Dánsku, našim odběratelům je začneme dodávat v průběhu tohoto týdne,“ sdělil Deníku zástupce plzeňské firmy WW Flora.

Stále vzrůstající oblibu jedlí potvrzuje i Přemysl Otto z plzeňského zahradnictví Fišer. „Tomu, kdo chce stromek, který vydrží svěží opravdu hodně dlouho, bych jedli určitě doporučil,“ říká Otto s tím, že hlavní výhodou jedliček je to, že téměř neopadávají.

Odborníci doporučují nenechávat nákup vánočního stromku na poslední chvíli. „Určitě je lepší přijít dva týdny před svátky, kdy je výběr nejlepší,“ radí Otto. Většina prodejců začne vánoční stromky nabízet už koncem příštího týdne.