„Dostaneme vždy několik nabídek od lidí, většinou vybíráme tak z pěti smysluplných nabídek na vánoční strom. Tentokrát jsme si ten ´správný ´ ale vyhlédli´ sami,“ říkal včera po poledni Pavel Staněk ze Správy, když se chlapi s motorovou pilou připravovali uříznout strom v areálu bývalých kasáren na Nepomucké třídě.

Stříbrný smrk za hradbou bývalých kasáren vypadá opravdu majestátně, dolní část kmene je ale křivá. Chlap s motorovou pilou ale spodek stromu, který nadzvedává vysoký jeřáb, postupně uřízne. „Strom měří tak 14 metrů, oddělí se dva metry. Pořád bude mít tedy kolem 12 metrů, což je obvyklá výška,“ tlumí obavy z malé výšky Staněk.

Jeřáb poté vyzvedává strom přes hradbu a po dlouhých přípravách ho pokládá na plošinu nákladního auta. „Musí se opatrně, aby se nepolámaly větve,“ říká jeden z lidí z firmy APB. Té právě patří areál na Nepomucké třídě. Původní plán odvézt strom do areálu firmy v Losiné se na poslední chvíli mění a strom zůstává až do devíti hodin večer v areálu kasáren.

„Takhle dlouhý náklad můžeme vézt na náměstí až večer, do 22. hodiny tam dorazíme,“ vysvětluje pracovník firmy, proč se náklad okamžitě nepřemístí do centra města. Staněk ze Správy přidává ještě jeden důvod. „Přes den by se na náměstí určitě shluklo mnoho lidí a nám by to potom ztěžovalo práci,“ připomíná Staněk. V deset večer se má tedy začít s ustavením stromu. „Do rána bude určitě stát,“ slibuje Staněk.

Strom na náměstí Republiky se bude slavnostně rozsvěcovat ve čtvrtek za účasti plzeňského primátora a biskupa Františka Radkovského. Rozsvěcování vánočního stromu se stává tradicí i v městských obvodech. V Křimicích se sešli lidé už v neděli, dnes čeká rozsvěcování stromu i s ohňostrojem Centrální park na Lochotíně.