Jmenuje se Vánoční dílny, zájemci si při ní mohou sami vyrobit vánoční ozdoby nebo dekoraci zjednoduchých a zároveň ekologických materiálů – třeba zpapíru nebo vosku.

Domněnka, že cestující trolejbusem míří právě tam, se ukazuje jako mylná. Na stanici, odkud je na nádvoří nejblíž, se zkabiny vozu oddělí pouze pár jedinců.

Kam míří ostatní? No to je přece jasné, jedou do obchodního centra. Možná se jdou podívat také na vánoční ozdoby. Určitě některé znich vytáhnou zpříslušného regálu a u pultu rychle zaplatí. Jak jednoduché.

Za okny budovy na černickém nádvoří je ale i přes ´trolejbusový neúspěch´ rušno, u stolů se tísní desítky dětí srodiči.

„Vím o této možnosti od loňska. Tehdy jsme nevěděli, co můžeme očekávat. Nikdy předtím jsme ozdoby nevyráběli. Zaujalo nás, jak jednoduchými technikami jdou udělat zajímavé věci. Pár jsme jich udělali a byly to pro nás ty nejhezčí ozdoby. A tak jsme tu znovu, pochopitelně je to spojené sdětmi,“ ukazuje na nejmenší Pavel Šmídl.

„Úplně sám, úplně sám. No trochu mi pomohla teta,“ vzrušeně ukazuje svůj výtvor Martínek Šmídl. Ukazuje jednoduché leporelo, kterému vévodí papírový obrázek svíčky. Je jisté, že při zdobení najde své místo. Kde? To ještě neví.

Vánoční dílny jsou vČernicích podruhé. „Původní, základní myšlenkou bylo, aby si lidé mohli vyrobit něco sami. Využívají papír, dřevo, vosk, nemusejí si vobchodech kupovat výrobky zplastů,“ poznamenává organizátorka akce Ilona Gonová zobčanského sdružení Envic.

Po obvodu místnosti jsou rozmístěny na stolech některé výrobky pro inspiraci, prostoru u okna vévodí dárkové taštičky ztetrapaku. Jsou opravdu výstavní, že jsou vyrobeny zkrabic od mléka, není vidět na první ani snad na druhý pohled.

Uvnitř podkovy vytvořené zněkolika stolů stojí Oldřich Hora se svou manželkou. Tady se dělají ozdoby a dekorace zpapíru a právě Horovi poskytují inspiraci, případně pomáhají dětem ve chvíli, kdy si nevědí rady. „Děti si vyberou, co chtějí dělat. Něco mohou okoukat zvýstavky. A pak sami, maximálně snaší pomocí, něco vyrobí. Třeba ztohoto bude papírová hvězda,“ ukazuje Hora na papírovou skládačku vrukou dítěte.

Další části vévodí vosk, zněho se vyrábí ozdoby a pochopitelně i svíčky. „Připravil jsem formu na svíčky, ta se pak zaleje voskem. Trvalo to tak deset minut. A ještě se chystám vedle, tam se dělají vonné pytlíky,“ informuje Vojta Pechmann.

Sdětma zavítá na akci Petr Vaněk. Je na ní nováčkem. „Vůbec netuším, co se bude dělat,“ přiznává na začátku. Za chvíli se ale rozkoukává a pochvaluje si atmosféru. „Přijde mi to jako zajímavá akce, hodí se to prostě kVánocům. Pohoda. Je to prostě normální, ne návštěva supermarketu. A ještě jedna věc – potkávám tady příjemné lidi,“ dodává Vaněk.