Plzeň – Když se řekne Vánoce, většině lidí se jistě vybaví řada příjemných vzpomínek. Co však, když je tento křesťanský svátek spojen s pobytem za mřížemi? I na takových místech jsou lidé, kteří dodržují tradice a zvyky.

Trojici vězňů – Maria (30 let), Kolju (39) a Tomáše (34) spojuje pobyt na protitoxikomanickém oddělení borské věznice a snad i vůle změnit sebe sama. Všichni tři momentálně podstupují desetiměsíční program na speciálním oddělení, které je určené jen pro ty, kteří mají skutečný zájem se sebou něco udělat. To potvrzuje i skutečnost, že se vězňové snaží žít svůj život pokud možno tak jako venku.

„Jsou to už mé třetí Vánoce ve vězení. Za tu dobu si člověk zvykne. Můžu říct, že je to šťastnější období, protože jsme tady dobrá parta a máme svátky se vším všudy,“ říká Tomáš.

Sváteční období je opravdu cítit i na takovém místě, jako je věznice. K obědu se podává kuba, k večeři řízek s bramborovým salátem. Chodby oddělení jsou vyzdobeny a nechybí ani vánoční stromek.

Vedle sedící svalnatý Kolja vzpomíná, jak se dostal do kriminálu: „Utekli jsme z Gruzie před válkou. Když jsem přišel, neuměl jsem ani slovo česky. Bohužel jsem se zapletl s drogami a ve věznici jsem už přes deset let.“ Kolja je důkazem, že vězení může být perfektním způsob, jak se naučit jazyk. Společně jsme se tomu i zasmáli, protože na oddělení panovala uvolněná atmosféra.

Vstup do kulturní místnosti, ve které jsme si popovídali, symbolicky zdobí citát: „Svoboda znamená zodpovědnost. To je důvod, proč se jí většina lidí bojí.“ Uvědomuje si to i Mario, který dnes lituje svých drogových úletů a už se těší, až všechno vynahradí své malé dceři.