„Poslední dva roky jsem si nevybral žádnou pořádnou dovolenou. A vzhledem k tomu, že předvánoční shon nemám vůbec rád, rozhodnutí bylo jednoduché. Vánoční svátky jsem chtěl strávit v teple.“ říká Novák. Vybíral si z několika možností.

„Uvažoval jsem o Dominikánské republice nebo Kubě, ale nakonec zvítězila Srí Lanka, kde strávili dovolenou sousedé před dvěma lety. Nakonec se ke mně přidala ještě kolegyně z práce, a tak jsme letěli dva,“ dodává. První hodiny po příletu prý pro něho byly hodně šokující.

„Srí Lanka je krásná, ale chudá země. Transfer z letiště na hotel, který trval dobré tři hodiny, nám ukázal města plná chudých domků, občas bohatých vil, ale hlavně vesnice na pobřeží, na nichž byly vidět známky po ničivém tsunami,“ vypráví Novák.

To, že letos nebude na svátky doma, prý rodina vzala. „Je pravda, že mamka měla spousty výhrad, ovšem ne k termínu, ale k místu. Srí Lanka je přeci jenom téměř osm tisíc kilometrů daleko. Zbytek rodiny a spousta přátel mi dovolenou přes Vánoce záviděly. Doufám, že v dobrém,“ říká s úsměvem. Po ubytování a prvním vstupu na pláž jej okamžitě začali přemlouvat místní beachboyové, kteří nabízeli své průvodcovské služby.

„Nakonec mě před hotelem udolal místní taxikář Siri. Řídí vozítko jménem tuk tuk - a já svolil, že příští den nás může vzít do nedalekého města. Od té doby nás téměř každý den vozí na nějaký výlet a ukazuje nám krásy své země. A že je na co se dívat!“ sděluje Novák s tím, že na Srí Lanku nevyjel jen za odpočinkem, ale hlavně za zážitky.

S kolegyní tak například navštívili město Galle. Hradby jeho pevnosti ochránily většinu města před tsunami. „Prohlédli jsme si také želví záchranou stanici, sloní útulek, botanickou zahradu a buddhistický chrám u Buddhova zubu v Kandy, několik dalších chrámů, které jsou rozesety po celém ostrově, několik krásných pláží vhodných pro šnorchlování a potápění nebo proslulé čajové plantáže v horách,“ konstatuje.

Viděl také plantáže se všemožným kořením, ovocem a třeba i kaučukem, důl na polodrahokamy, říční safari nebo takzvaného hadího doktora.

„Ne, že by léčil hady, ale bezpečně zbavuje lidi hadů. Tím, že je odnese zpět do lesa,“ vysvětluje. Zároveň si mohl pochovat v ruce malého krokodýlka nebo si vyzkoušet, jaké je to mít na krku hada.

Počasí na Srí Lance je velmi teplé. „I když je některé dny polojasno nebo zataženo, tak teplota neklesá pod 28 stupňů. Ve slunečných dnech je 35 ve stínu a zhruba 55 na sluníčku. Teplota Indického oceánu je v tuto dobu 28 stupňů trvale. Takže je to ideální na šnorchlování, koupání a opalování,“ popisuje na Vánoce netradiční podmínky Plzeňan.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina místního obyvatelstva vyznává buddhismus nebo hinduismus, oslavy křesťanských Vánoc se neúčastní. Pro turisty se tu ale vánoční atmosféru vytvořit snaží.

„Hotel okupují dva Santové, několik sobů, vánoční hvězdy, betlém a několik desítek vánočních stromečků. Jinak místní své obchody vyzdobili minimálně nápisem Merry Christmas and Happy New Year. To je však dáno tím, že na Srí Lanku jezdí na svátky mnoho lidí z Evropy,“ doplňuje.

Štědrý den strávil na výletě do nedalekého města. Na večer pak hotel připravil speciální vánoční program.