Vánoce už ale mizí i z plzeňských ulic, odstraňování vánoční výzdoby je v plném proudu. „Čtrnáctimetrový strom na náměstí byl odzdoben ve středu a dneska ho firma odveze k likvidaci,“ řekl Deníku Pavel Synáč ze Správy veřejného statku. Až desetitisíce žárovek použitých na světelnou výzdobu by z ulic měly zmizet už do 15. ledna, vše ale záleží na počasí.

Kvůli možným mrazům je nejzazší termín na dokončení prací stanoven až na 31. ledna. „Už při minus deseti nemůžeme v odstraňování výzdoby pokračovat, protože nám zatuhne hydraulika u zdvihacích plošin a nahoru ke sloupům zkrátka nevyjedeme,“ vysvětluje Pavel Bočan z firmy, která má vánoční osvětlení Plzně na starosti.

Odstraňování světelných prvků probíhá po etapách, v ulicích kolem náměstí už je jich jen minimálně, další místa budou následovat. „Je třeba brát ohled i na dopravu. Nelze například kvůli těmto pracím zastavit provoz na Karlovarské v odpolední špičce,“ doplnil Synáč.

Vánoční výzdoba, která město stála přibližně 1,4 milionu korun, letos řádění vandalů odolala, poničení je minimální. „Hned po instalaci na konci listopadu došlo ke stržení girlandy na Wilsonově mostě u Mrakodrapu, ale to jsme vzápětí opravili. O žádném jiném poškození nevím, vandalové protentokrát naštěstí dali pokoj,“ pochvaluje si Bočan.