„Naštěstí se nám letos povedlo umístit většinu dětí na svátky do rodin. V ústavu jich zůstává šest, které se domů vrátit nemůžou,” říká ředitel diagnostického ústavu Viktor Vanžura s tím, že se dětem snaží udělat normální Vánoce. „Mají stromeček, dárky, k obědu čočku a k večeři kapra a salát. Potom je čeká povídání o Vánocích. Prostě jako doma,” usmívá se Vanžura a dodává, že s dětmi v ústavu zůstávají dva vychovatelé.

Děti v kojeneckém ústavu slaví Vánoce s tetami. „Jsou moc malé, abchom je mohli dávat do hostitelské péče. To je vhodné pro větší děti z dětských domovů, které vnímají hostitelskou rodinu jako známé, a ne jako rodiče. Batolata by měla problémy s návratem. Navíc je u nás mnoho dětí s těžkým postižením, které jsou na naší zdravotní péči závislé,” vysvětluje ředitelka kojeneckého ústavu Jana Tytlová. V kojeneckém ústavu proběhlo letos už několik nadílek. „První byla s náměstkyní primátora Evou Herinkovou. Ta dětem přivezla dárky od pana primátora a od kraje. Další Vánoce si děti užily 20. prosince se stromem splněných přání od firmy GA Energo. A dnes nás čeká další strom splněných přání, z toho bude už štědrovečerní nadílka,” popisuje Tytlová.

Vánoční atmosféra už naplnila i prostory Léčebny dlouhodobě nemocných a nemocnice Privamed v Plzni. O výzdobu oken, chodeb a pokojů se tradičně postarali právě klienti léčebny. „Různé vánoční dekorace vyráběli v rámci ergoterapie, což je forma léčby pomocí pracovních aktivit. Naši klienti vytvořili například andílky, vločky či hvězdy z papíru, ozdoby z kartonu a těstovin, papírové vánoční řetězy nebo vyšívané dekorace,“ říká ergoterapeutka Jana Ticháčková. Někteří také pro své blízké vyrobili drobné dárky a malovaná přání. Adventní období zpestřuje četba příběhů s vánoční tematikou a zpívání koled. Tradicí je také předvánoční návštěva kněží z řádu františkánů na pokojích klientů a na Štědrý den v poledne pak společné zpívání.

Slavnostní bude také vánoční jídelníček. „Na Štědrý den k obědu budou mít klienti podle diet houbového kubu nebo krupicovou kaši. Ke štědrovečerní večeři pak bude kapr či rybí filé s bramborovým salátem,“ doplňuje vrchní sestra Eva Čermáková.