Patnáct metrů vysoký smrk ozdobí letošní adventní trhy na plzeňském náměstí Republiky. Ty začínají 23. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Vánoční strom pochází od soukromého majitele z Dýšiny a usazovat se bude na tradiční místo doprostřed náměstí 12. listopadu. Jeho slavnostní rozsvěcení je naplánováno na první adventní neděli 3. prosince v 18 hodin.

Zdroj: Deník/Lenka Prokšová

„Na adventních trzích nebude ani letos chybět tradiční a oblíbené vyhlídkové kolo. To bude v provozu už od pátku 1. prosince. Z každodenního doprovodného programu na hudební scéně budou určitě hlavními lákadly vystoupení Ilony Csákové nebo Bohuše Matuše. Na zahájení trhů máme připravený i ohňostroj a chybět samozřejmě nebude ani velký betlém, letos nově doplněný o dvě vyřezávaná telátka, na které si budou moci děti sednout,“ říká organizátor plzeňských trhů Jaroslav Strohschneider.

Plzeňské adventní trhy patří mezi největší v České republice, na ploše náměstí bude opět více než 120 stánků s pestrým sortimentem vánočního zboží, dárkových předmětů, řemeslných výrobků i tradičních nápojů a jídel. Ty budou na trzích otevřené každý den od 10 do 20 hodin.

Vánoční strom na náměstí Republiky v Plzni v roce 2022.
Letošní vánoční strom doputuje do Plzně z Dýšiny, na náměstí bude od neděle

Vánoční strom se bude rozsvěcet za přítomnosti veřejnosti i na Borské přehradě. K ní vyjdou v pátek 1. prosince v 16.30 minut průvody se světýlky z několika míst a to z Bor, Výsluní, Valchy a z Litic.

„Na místě v areálu Škodalandu najdou návštěvníci nejen občerstvení, ale také kulturní program v podobě dětských dílniček a sboru, se kterým si budou moci zazpívat vánoční koledy. Vyrazit na místo lze také městskou hromadnou dopravou, která bude v době konání akce navýšena a může všechny, kdo přišli s průvodem odvézt zpět. Domlouváme také odvoz účastníků z místní části Radobyčice,“ říká mluvčí třetího plzeňského obvodu Michaela Adámková.

Samotný strom se na vodní hladině rozsvítí v půl sedmé. Ten bude, stejně jako v loňském roce, ozdobený osmi metry světelného řetězu, girlandami a světelnými hvězdami. Jako ponton pro konstrukci stromku slouží staré molo, které bylo v minulosti využíváno u půjčovny loděk. Stromek budou na hladinu instalovat vodní záchranáři.

Má i vaše město či obec vybraný vánoční strom? Nafotíte transport vánočního stromu na vaší náves či náměstí? Chcete ostatním čtenářům zprostředkovat recept na nejlepší cukroví? Pošlete fotografie či recepty na mail: zapadoceske.vanoce@denik.cz

Vánoční stromy se rozsvítí i v dalších městech.

V Přešticích na jižním Plzeňsku je na neděli 3. prosince naplánována akce s názvem Advent 2023. Ta začíná v 17 hodin a kromě rozsvícení vánočního stromu v 18 hodin zde vystoupí děti z mateřské školy Dukelská a Gagarinova a zazní Minirecitál Šimona Fořta.

Už se to blíží. První adventní neděle letos připadá na 27. listopadu.
KVÍZ: Už se to blíží. Jak dobře znáte naše adventní a vánoční zvyky a tradice?

Adventní trh a rozsvěcení vánočního stromu chystají na první adventní neděli 3. prosince například i v Nepomuku. Na náměstí Augustina Němejce bude prodávat převážně vánoční zboží a potraviny padesátka prodejců. Program s vystoupením dětí z MŠ a ZUŠ Nepomuk nebo koncertem skupiny Gothien začíná už ve 14 hodin a samotné rozsvěcení vánočního stromu je naplánováno na 18. hodinu.

Rovněž na první adventní neděli mají naplánováno rozsvěcení vánočního stromu v Kralovicích. Adventní trh na náměstí Osvobození začíná v 15 hodin a vánoční strom se zde bude rozsvěcet v 17 hodin.

Zdroj: Deník/Redakce