„Den D v úterý 6. června roku 1944 byl pro naše město nesmírně důležitý. Tehdy se v Normadii vylodili naši osvoboditelé. Měli však před sebou více než rok náročné cesty a bojů napříč Evropou. S vděkem jsme uctili jejich památku,“ řekla náměstkyně primátora města Plzně pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová, která na oslavách Plzeň zastupovala.

Plzeňská delegace se na Utah Beach nechyběla ani na vzpomínkovém aktu, kterého se účastnili veteráni 2. světové války včetně zástupců 90. pěší divize, jimiž byli Eugene L. Kleindl a Carver McGriff. Tato divize jako první vstoupila na jaře roku 1945 na území západních Čech.

Klub vojenské historie Tommy & Yankee, který na plzeňských Slavnostech svobody každoročně prezentuje život vojáků 2. pěší divize americké armády, vybudoval svůj kemp ve městě Trévierès, které stejně jako Plzeň osvobodila právě tato jednotka. Na místo se sjeli i další plzeňští nadšenci vojenské historie z Klubu vojenské historické techniky Československé armády a Military Car Clubu s režisérem Václavem Marhoulem.

Další den francouzské město návštěvou poctili dva američtí a jeden francouzský veterán. Byl mezi nimi i v České republice velmi populární Chester „Buck“ Sloan, který 1. června oslavil 100. narozeniny. Během debaty s veřejností připomněl, jak je důležité o válce stále hovořit a vlastní zkušenosti a zážitky předávat mladé generaci. Chester Sloan touží navštívit výroční Slavnosti svobody v Plzni, neboť patří k 2. pěší divizi. Do debaty se zapojili rovněž Louis Stoel a Jean Turco, kterému bylo letos 106 let.

Fotogalerie: Plzeň si v Normandii připomněla vyloďovací operaci z druhé světové války

Město Plzeň bylo 7. června iniciátorem jediné plně české ceremonie v rámci oslav 80. výročí vylodění. Konala se v Arromanches Les Bains, kde Plzeň v roce 2019 odhalila pamětní desku věnovanou Československé samostatné obrněné brigádě. Původní muzeum vylodění prošlo kompletní rekonstrukcí a dnes patří mezi nejmodernější v Normandii. Jeho součástí je vzpomínkové místo Zahrada borovic, kam byla nově tato pamětní deska umístěna. Česká ceremonie přivítala stovky návštěvníků, nechyběli zástupci plzeňských klubů vojenské historie, velvyslanectví ČR ve Francii a vedení místní radnice. Muzeum vylodění je stejně jako město Plzeň součástí mezinárodní sítě Liberation Route Europe, která zde též pořádala výroční 10. setkání.

Zástupci města se potkali v rámci akce Liberation Route Europe s vedením přátelských muzeí Bastogne War Museum, Musée de la Résistance de Limoges a dalších. Společně propojí síly v propagaci svých akcí ve výročních letech 2024 a 2025. „V Normandii jsme s kluby vojenské historie rozdali více než 2000 letáků s cílem využít koncentrace turistů a pozvat je do Plzně na oslavy 80. výročí osvobození našeho města v příštím roce. Odvezli jsme si cenné zkušenosti a zážitky užitečné pro přípravu blížícího se kulatého výročí osvobození,“ uvedla vedoucí Oddělení marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová za tým Slavností svobody.