V Plzeňském kraji pracují desítky tisíc cizinců. Do výrobních společností, kterých je nejvíce na Plzeňsku a Tachovsku, proto vyrazí dva mobilní očkovací týmy, z Domažlické nemocnice a z EUC kliniky. „Bylo by nemožné svážet tyto lidi například do fakultní nemocnice, a tak jsme zvolili formu mobilních týmů,“ vysvětlila Mauritzová.

Minulý týden pak po dlouhých jednáních kraj získal povolení. „O všem komunikujeme s krajskou hospodářskou komorou, která nám na jaře pomáhala s testováním v továrnách,“ uvedla hejtmanka s tím, že právě hospodářská komora bude jakýmsi prostředníkem mezi podniky a krajem a firmy se od komory dozvědí veškeré podrobnosti.

Restauracím po covidu ubyla pětina zákazníků. Ilustrační foto.
Restauracím chybí zákazníci. Kvůli zvyšování cen surovin ale musí dál zdražovat

Mauritzová rovněž řekla, že Plzeňský kraj má jednu z nejvyšších proočkovaností lékařů a sester. „Je to už přes devadesát procent,“ poznamenala.

S vakcinací kraji pomohly zmíněné očkovací týmy, když po domluvě se starosty navštěvovaly obce i v odlehlejších částech regionu, kde proočkovanost obyvatel byla nižší než u větších měst. Velkou roli ale sehrálo i to, že v lokalitách u hranic žije mnoho pendlerů, kteří vakcínu dostali v sousedním Německu.

„Podařilo se nám získat některá data. Například v okrese Cham bylo naočkováno 2200 pendlerů,“ řekla hejtmanka.

Vakcíny studentům 

Mobilní týmy působily tento týden od pondělí do středy také v areálu Západočeské univerzity v Plzni. Zájemci si mohli vybrat mezi látkami od firmy Pfizer, Moderna či Johnson&Johnson.

Slavností pro děti byl do provozu uveden revitalizovaný vnitroblok v Krašovské ulici.
Největší plzeňské sídliště slavnostně představilo revitalizovaný vnitroblok

Motivovat k očkování chce své studenty také Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. Podle děkana Jindřicha Fínka je momentálně naočkována zhruba polovina mediků. „Zjistili jsme to z dotazníků, které jsme studentům rozeslali. Ne všichni na ně ale odpověděli, takže se domníváme, že proočkovanost bude o něco vyšší,“ řekl Deníku Fínek a dodal, že studenti budou muset deklarovat bezinfekčnost, tedy dokončenou vakcinaci, test, nebo potvrzení o prodělání covidu ne starší než 180 dní.

„Je povinností každého asistenta, ke kterému student vstoupí toto ověřit. Studentům se snažíme vysvětlit, že v žádném případě nesmí ohrozit pacienty. Víme sice, že vakcína stoprocentně nechrání, ale musíme minimalizovat riziko,“ uzavřel Fínek.