V Plzeňském kraji pracují desítky tisíc cizinců. Do výrobních společností, kterých je nejvíce na Plzeňsku a Tachovsku, proto vyrazí dva mobilní očkovací týmy, z Domažlické nemocnice a z EUC kliniky. „Bylo by nemožné svážet tyto lidi například do fakultní nemocnice, a tak jsme zvolili formu mobilních týmů,“ vysvětlila Mauritzová.

Minulý týden pak po dlouhých jednáních kraj získal povolení. „O všem komunikujeme s krajskou hospodářskou komorou, která nám na jaře pomáhala s testováním v továrnách,“ uvedla hejtmanka s tím, že právě hospodářská komora bude jakýmsi prostředníkem mezi podniky a krajem a firmy se od komory dozvědí veškeré podrobnosti.

Mauritzová rovněž řekla, že Plzeňský kraj má jednu z nejvyšších proočkovaností lékařů a sester. „Je to už přes devadesát procent,“ poznamenala.

S vakcinací kraji pomohly zmíněné očkovací týmy, když po domluvě se starosty navštěvovaly obce i v odlehlejších částech regionu, kde proočkovanost obyvatel byla nižší než u větších měst. Velkou roli ale sehrálo i to, že v lokalitách u hranic žije mnoho pendlerů, kteří vakcínu dostali v sousedním Německu.

„Podařilo se nám získat některá data. Například v okrese Cham bylo naočkováno 2200 pendlerů,“ řekla hejtmanka.

Vakcíny studentům 

Mobilní týmy působily tento týden od pondělí do středy také v areálu Západočeské univerzity v Plzni. Zájemci si mohli vybrat mezi látkami od firmy Pfizer, Moderna či Johnson&Johnson.

Motivovat k očkování chce své studenty také Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. Podle děkana Jindřicha Fínka je momentálně naočkována zhruba polovina mediků. „Zjistili jsme to z dotazníků, které jsme studentům rozeslali. Ne všichni na ně ale odpověděli, takže se domníváme, že proočkovanost bude o něco vyšší,“ řekl Deníku Fínek a dodal, že studenti budou muset deklarovat bezinfekčnost, tedy dokončenou vakcinaci, test, nebo potvrzení o prodělání covidu ne starší než 180 dní.

„Je povinností každého asistenta, ke kterému student vstoupí toto ověřit. Studentům se snažíme vysvětlit, že v žádném případě nesmí ohrozit pacienty. Víme sice, že vakcína stoprocentně nechrání, ale musíme minimalizovat riziko,“ uzavřel Fínek.