VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vagon přiblíží pocity deportovaných

PLZEŇ - Podmínky, v nichž směřovaly tisíce Židů do koncentračních táborů, můžete na vlastní kůži zakusit ve vagonu, který bude stát až do pátku na hlavním nádraží v Plzni. „Vypadá tak, jak ho za druhé světové války poznaly oběti holocaustu,“ potvrzuje Zbyněk Honys, ředitel odboru komunikace Českých drah.

8.4.2008
SDÍLEJ:

Podmínky, v nichž směřovaly tisíce Židů do koncentračních táborů, můžete na vlastní kůži zakusit ve vagonu, který bude stát až do pátku na hlavním nádraží v PlzniFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Mřížky na zemi vyznačují místa pro každého transportovaného. To ukazuje, jak malý prostor měli lidé, které vlaky převážely. „Autentický zážitek dotvářejí figuríny a dokumentární film s výpověďmi lidí, kteří přežili,“ dodává Honys.

Součástí projektu je ještě druhý vůz, který slouží jako výstavní sál. Návštěvníky seznámí s historií protižidovských opatření po roce 1938. Výstavu doplňují výpovědi dvaceti konkrétních lidí pronásledovaných nacisty.

„Chceme hlavně mladým lidem připomenout, jaké utrpení museli transportovaní prožít,“ vysvětluje Roman Hradecký, náměstek ředitele Muzea Slovenského národního povstání, které výstavu organizuje.

V každém z transportů mířilo vstříc děsivému osudu zhruba tisíc lidí. Z téměř šesti desítek tisíc deportovaných přežilo podle slov ředitele muzea Stanislava Mičeva asi jen 800 lidí. „Nejvíce štěstí tehdy měly dívky z prvního transportu. Mnoho z nich totiž v táborech působilo jako lékařky,“ dodává Mičev s tím, že pro expozici vybírali ze 620 fotografií.

Putovní expozici si kromě Plzně budou moci lidé prohlédnout v dalších jedenácti českých a moravských městech. Svou pouť po naší republice započal vzpomínkový vlak koncem března na nádraží Praha–Libeň. Poslední zastávkou budou v červnu Bohušovice nad Ohří, které se nacházejí v blízkosti Terezína.

Autor: Ladislav Vaindl

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení