„Jedná se o soubor básní kladenského herce Martina Lišky. Svá díla psal v klubu Divadla na Vinohradech na pivní tácky i na hospodské účty. Když zemřel, jeho kamarádi a příznivci z Vinohradského divadla se rozhodli, že jeho básničky vydají,“ říká Dubnička.

Mezi těmito lidmi byl i herec Martin Zahálka, který v Plzni účinkoval ve hře Revizor v rámci Divadelního léta. „Mluvili jsme o tom, a já mu slíbil, že mu s tou knížkou pomůžu. Nakonec jsem se stal jejím producentem. Podílel se na ní i dvorní grafik Divadelního léta Jaroslav Mašek,“ doplňuje divadelník.

A jak se kniha dostala mezi dárky bývalého prezidenta? „V den křtu knihy se v divadle mihla i paní Dagmar Havlová, hned koupila knížku pod stromeček i pro svého manžela, který Martina Lišku také znal. Udělalo nám to samozřejmě velkou radost,“ pochvaluje si Dubnička.

Byla to pro něho první podobná zkušenost. Žádnou knihu prý předtím ještě nepublikoval. „Je trochu zvláštní, když vydáváte něco, co jste sám nevytvořil, ale každopádně mě to bavilo. Produkci jsem si vlastně vyzkoušel už na Divadelním létě. Už nějakou dobu vím, že ať je věc, jak chce dobrá, sama se neprodá. Je potřeba pro to vždycky něco udělat,“ vysvětluje.

Kniha vyšla pouze v nákladu čtyři sta číslovaných originálů.