Celní sklad pohonných hmot v Dýšině: Ano či ne? Obyvatelé této severoplzeňské obce budou v lednu hlasovat, zda si vznik stavby v průmyslové zóně přejí a zda podpoří své zastupitele. O konání místního referenda se rozhodlo na pondělním veřejném zasedání zastupitelstva. „Referendum se uskuteční 15. ledna 2009, je to čtvrtek, od 9 do 21 hodin,“ prohlásila starostka obce Václava Kuklíková.

Na hlasovacích lístcích měli Dýšinští původně najít jedinou otázku: Má obec Dýšina využít všech zákonných prostředků, aby výstavbě celního skladu zabránila? Po jednání a dvojím hlasování, neboť větší část zastupitelů byla původně proti, ale padlo rozhodnutí přidat druhou, jednoznačnější otázku: Souhlasíte s výstavbou celního skladu PHM?

Lidé, kteří zasedání sledovali, se rozdělili na dvě skupiny. Jedni dvě otázky schvalovali, jiní se zase obávali toho, že hlasování jen zkomplikují. „Vlastně když budeš proti skladu, musíš na jednu otázku odpovědět ano a na druhou ne,“ vysvětlovali si někteří. Starostka Kuklíková zastává názor, že vše bude třeba vysvětlit hlavně starším lidem. „Nemuseli by to správně pochopit,“ řekla.

Vyvolat referendum o skladu bylo hlavním cílem členů petičního výboru, který proti stavbě začal sbírat podpisy koncem září. „Větší část zastupitelstva referendum původně odmítla. Nám se ale podařilo získat 506 podpisů, tedy více než 30 procent voličů, a v takovém případě je obec ze zákona povinna referendum vyhlásit. Je to velký úspěch,“ hodnotila za autory protestu Lenka Vaníková.

Výsledek hlasování má podle Vaníkové podpořit zastupitele při dalším jednání. S tím souhlasí také starostka.

Zákonnými kroky, které obec využije, je podle ní především vyjádření k územnímu rozhodnutí. „K tomu bychom se samozřejmě vyjádřili i bez referenda, ale takhle bude mít obecní úřad morální podporu. Aby si investor uvědomil, jaký názor lidé mají,“ dodala starostka.

Sklad pohonných hmot má vzniknout v dýšinském Industriálním parku I.P.P.E. Zástupce areálu Jan Roj se k tomu, v jaké fázi jsou přípravy na stavbu, vyjádřil takto: „Stále na tom pracujeme. Není třeba to více rozvádět,“ řekl. Činnost skladu má zahrnovat přečerpávání, skladování a distribuci benzinu, nafty, etanolu a metylesteru řepkového oleje. Jeho skladovací kapacita bude 4960 m³.

Hlasovací lístky dostanou Dýšinští až 15. ledna, přímo na místě. Referendum se bude konat tak jako nedávné krajské volby ve dvou okrscích, Dýšina a Nová Huť. Zatímco v Dýšině je jasno, že lidé půjdou volit do Modrého salonku, o volební místnosti v Nové Huti se zatím nerozhodlo. Zastupitelé nechali tuto otázku otevřenou s tím, že v úvahu připadá hostinec nebo třeba Bílý mlýn.

K tomu, aby byly výsledky referenda platné, bude třeba, aby z 1200 voličů přišlo svůj hlas odevzdat alespoň 35 procent z nich.

Kauza výstavby skladu budí v Dýšině bouřlivé ohlasy už několik měsíců. Starostka na ni málem doplatila, když ji sedm opozičních zastupitelů obvinilo z pochybení při vyjádření obce ke stavbě. Kuklíková hlasování o jejím odvolání přestála, z funkce ale odstoupil tehdejší místostarosta Jaroslav Egrmajer.