„Lidé teď mohou k varanům komodským nebo k šimpanzům," popsal mluvčí zahrady Martin Vobruba. Prostředek nejstaršího pavilonu v zoo, kde dosud byla terária, se změní k nepoznání.

Expozice, která má být největší kolekcí jedovatých hadů v zemi, se připravovala déle než dva roky a stát má do tří milionů korun. „Bude tam 12 až 15 druhů, dominantní bude kobra královská, největší jedovatý had na světě, může mít až pět metrů," popsal ředitel plzeňské zoologické a botanické zahrady Jiří Trávníček, podle něhož půjde o pestrou směsici jedovatých hadů. Dá se říct, že tato expozice je i jakýmsi splněním snem ředitele Trávníčka, o plazy se zajímá i v soukromí.

Zoo má nyní dva jedovaté hady – chřestýše a zmiji gabunskou. V nových teráriích bude biotop odpovídající přirozenému prostředí hada. Lidé tu najdou kobry, mamby, některé druhy chřestýšů či stromových zmijí ze Střední a Jižní Ameriky.

Stará terária musela zmizet, místo nich vznikají nová – mnohem bezpečnější. „Zabezpečení musí být špičkové – speciální zámky, speciální nerozbitná skla a další opatření," řekl Trávníček. Zoo se inspirovala v jiných zahradách, musela dodržet mimořádná bezpečnostní opatření. Tři chovatele dokonce poslala do Švédska na speciální školení chovatelů jedovatých hadů.

Samotná expozice bude doplněna i o naučné tabule týkající se různých typů jedů, jedových zubů a podobně. „Návštěvník se dozví, proč jsou někteří hadi jedovatí, jak jsou jedovatí, jak mají jedové aparáty uzpůsobené, komu jsou nebezpeční," dodal ředitel.

Plzeňská expozice by se mohla otevřít v dubnu coby jarní dárek návštěvníkům.