Myších holat potřebuje více než 55 tisíc kusů, plesnivců chce 12 litrů, středních sarančat 2640 kusů a k tomu 1200 litrů červů zophobas morio. „Slušnej raut," zhodnotil výčet požadavků na facebooku moderátor Jonáš Novotný.
Mluvčí zahrady Martin Vobruba podotýká, že v zoo Plzeň mají s 1250 druhy zvířat nejpestřejší kolektiv v České republice.
„Takže se tomu nelze vůbec divit. V posledních asi dvaceti letech je to skutečně špičková kolekce živočichů, kteří vyžadují speciální stravu," vysvětluje Vobruba.
Jako příklad uvádí třeba vzácné nektarožravé vampýry, kterým se míchají nektarové kaše. „A třeba sarančata chutnají drápkatým opičkám, opice vůbec chtějí moučné červy. Mají je jako mls, podobně jako děti bonbony," dodává Vobruba. Myší holata zajímají samozřejmě predátory. Hlavně ty malé, kteří velké myši nepozřou. „Jsou to především mláďata hadů a vůbec mláďata všežravců," říká Vobruba.
Konzumace hmyzu ale není jen zvířecí záležitost. Na plzeňském gastronomickém festivalu, který se každoročně koná v areálu za Plazou, se podávají hmyzí delikatesy opakovaně. „Je s tím ale dobré začít pomalu, pro začátek jsou vhodní třeba cvrčci na másle nebo šváb v těstíčku," poznamenal specialista na hmyzí stravu šéfkuchař Petr Ocknecht.
Na světě je asi 1500 druhů jedlého hmyzu. V chudých zemích jedí lidé hmyz jako snadno dostupné bílkoviny, protože maso je pro ně drahé.