To vše a mnohem více bude k vidění o nadcházejícím víkendu v zámku Žinkovy.

Akce nazvaná Návraty klenotů se uskuteční v rámci dnů evropského dědictví. „Hlavním smyslem akce by mělo být důstojné uctění památky 11. 9., data označovaného za den, kdy se změnil svět,“ zve Chuck R. Robinson, provozní ředitel společnosti OBRAPA, která se zabývá opravami jihoplzeňské památky.

„V objektu žinkovského zámku budou vystaveny velkoformátové fotografie z 11. září od A. J. Haunera s vysokou autentickou a emocionální výpovědí, které nebyly dosud nikde publikovány. Zároveň také vystavíme artefakty ze spáleniště Ground Zero. V neposlední řadě navíc na jeden víkend do běžně nepřístupného zámku vrátíme část původního zámeckého mobiliáře a veřejnosti zpřístupníme kapli a společenské salony v prvním patře,“ dodal Robinson.

Podle Pavla Motejzíka, předsedy Občanského sdružení Pod Zelenou Horou, bude co prohlížet. V první řadě se bude jednat o lovecké trofeje bývalých majitelů zámku - Škodů a Wesselých. Nebudou chybět ani vzácné dobové listiny, například kronika městyse Žinkovy se slavnostním zápisem a podpisy prezidenta Beneše a dalších významných hostů z června 1945. Poprvé vystavíme torzo madony, která do roku 1949 stála na hrázi žinkovského rybníku a teprve nedávno byla vyzdvižena z jeho dna, či původní ozdobné prvky ze zámeckých střech. Další překvapení si zatím necháme pro sebe,“ uvedl Motejzík.

Památku obětí Žinkovští uctí také vzpomínkovou mší. „Mše se bude v žinkovském kostele konat v neděli od 15:00 hodin. Celebrovat ji bude Vojtěch O. Soudský z plzeňského kláštera dominikánů. Tuto akci mohou lidé samozřejmě navštívit zdarma, i pokud nebudou chtít jít na zámek,“ pokračoval předseda.

Zámek bude otevřený v sobotu a v neděli od 10 do 16:00 hodin. Návštěvníci zaplatí symbolické vstupné 20 korun. „Díky volnému vstupu do zámku bez průvodců by se tentokrát neměly tvořit dlouhé fronty, jak tomu bylo při poslední akci. Parkování pro automobily bude zajištěno na louce za zámeckými bungalovy,“ dodal Motejzík.