V přízemí moderní budovy, jež vyjde na dvacet milionů korun, vznikne prostor pro jídelnu a výdejnu, jež pojme zhruba 120 strávníků. V prvním patře se objeví třídy pro volnočasové aktivity a výtvarný ateliér. „Družinu využívá asi devadesát dětí. Doteď jsme je museli vodit do jiného vzdáleného objektu. Rodiče i kantoři mají naštěstí pochopení, ale za změnu jsme opravdu velmi rádi,“ uvedla ředitelka školy v Újezdu Helena Fenclová.

Deset milionů korun potřebuje 17. ZŠ na Roudné na půdní vestavbu. Zatímco před pěti lety tady měli 12 kmenových tříd, v současnosti se jejich počet zvýšil na 16. Rostoucí zájem podle Bohdana France, jenž vzdělávací instituci vede, bude pokračovat. „Z některých odborných učeben jsme proto museli udělat klasické třídy. Půdní vestavbou získáme na jaře tři místnosti počítačovou, přírodovědnou a audiovizuální, která poslouží pro výuku cizích jazyků a hudební výchovy. Její součástí bude také nahrávací systém,“ sdělil. Peníze v tomto případě půjdou pravděpodobně z evropských fondů. Pokud ovšem škola finance nezíská, bude situaci řešit odbor investic plzeňského magistrátu.

Kvalitnějšího místa pro sportování se dočkají žáci 14. základní školy na Doubravce. Podle ředitelky Heleny Liškové je ve špatném stavu povrch fotbalového hřiště. „Jsou na něm drny, na některých místech naopak tráva chybí nebo jsou v ní díry, takže se děti mohou při pohybu zranit,“ nastínila. Opravovat se bude rovněž atletický ovál a doskočiště. Investice v tomto případě nepřekročí necelých deset milionů korun.

Do druhé fáze rekonstrukce se pustí ve skvrňanské 15. základní škole. Už loni v listopadu dostaly dvě tělocvičny v dolní budově nová okna, předělávala se rovněž střecha. Teď přijde na řadu výměna topení a podlah. Částka za obě investice se pohybuje kolem osmi milionů korun.