„Tymákovský Sokol prošel od svého vzniku nelehkým obdobím. Dvaatřicet našich bratří bojovalo v 1. světové válce a někteří se už nevrátili. V období 2. světové války byl Sokol zakázán a i v této válce řada našich bratrů byla odvlečená do koncentračního tábora, v němž někteří zemřeli. Po roce 1945 se opět začala rozvíjet sokolská činnost, ale v roce 1948 byla tělovýchova sloučená a až do roku 1957 celostátně řízená Statním výborem pro tělovýchovu. V době, kdy tělesnou výchovu řídil ČSTV, kromě národní házené byl v Tymákově ještě oddíl šachů, ledního hokeje, stolního tenisu a jezdectví. Od roku 1992 opět obnovuje svoji činnost Tělocvičná jednota Sokol. V současnosti má dominantní postavení národní házená. Aktivně ještě probíhá všestranné cvičení a aerobik,“ vyčísluje aktivity tymákovského Sokola jeho starosta František Menc.

Oddíl národní házené, který má v deseti družstvech – tři dospělá, sedm mládežnických – 142 členů, se může pochlubit řadou úspěchů. Největším v novodobé historii je postup mužů do celostátní první ligy v roce 1993.

O jeden rok později vybojovali starší žáci pro Tymákov zlaté medaile na mistrovství ČR a v roce 2000 se do první ligy probojovaly i tymákovské ženy. Ty vloni získaly titul mistryň ČR, který letos, v roce devadesátého výročí národní házené, obhájily.

Dosažené úspěchy dospělých jsou výsledkem dlouhodobé obětavé práce s mládeží, které je věnovaná velká pozornost i v současné době. Letos mj. mladší žákyně pod vedením trenérek Venduly Šmídlové a Andrey Loukotové vybojovaly první místo v Poháru ČR. „Máme k dispozici mladé družstvo, které díky tolerantnosti, obětavosti a pochopení rodičů i perfektnímu přístupu k tréninkům má perspektivu, a tudíž i předpoklady pro získání medaile i na mistrovství ČR,“ říká trenérka Vendula Šmídlová.

„Trochu nás mrzí, že svaz národní házené nařídil všem ligovým družstvům vybudovat hřiště s umělým povrchem, ale přitom nám nepřispěl ani jednou korunou. Nebýt dotace Plzeňského kraje, ale hlavně pomoci našeho obecního úřadu, veřejné sbírky a obětavých rukou drtivé většiny našich členů, tak tento úkol bychom v žádném případě nemohli splnit,“ říká závěrem předseda oddílu národní házené Ivo Šefl.