Tentokrát se zapojilo více dobrovolníků než loni. Jednalo se o 1159 skupinek, což je nárůst o 33. „Mám velkou radost. Velmi nám pomohlo počasí. Jestliže jsou velké mrazy, je to pro koledníky daleko náročnější, což je díkybohu nestalo,“ uvedl ředitel plzeňské Diecézní charity Jiří Lodr. Doplnil, že nejštědřejší byli obyvatelé krajské metropole, kde se vybralo přes 718 tisíc korun. Za Plzní skončily Klatovy s výtěžkem přesahujícím 653 tisíc korun. Třetí nejvyšší částku zaznamenala Kdyně. „Tato lokalita si ovšem drží dlouhodobě dobrý výsledek. Do akce se zapojuje i více zájemců,“ zmínil.
Nejlepší výsledek v historii Tříkrálové sbírky evidovaly též Karlovy Vary, kde lidé darovali přes 228 tisíc korun.
Jak se peníze rozdělí a komu pomohou? Pětašedesát procent celkové částky zůstane v místě výběru. Patnáct procent podpoří projekty v plzeňské diecézi, kam patří téměř celé západní Čechy a několik okresů Středočeského a Ústeckého kraje. Deset procent jde na humanitární pomoc do zahraničí a pět procent zůstává v centrální úrovni Charity a stejné množství spolkne režie sbírky.
Na Domažlicku finance podpoří třeba komunitní centrum, jež teď vzniká v Horšovském Týně. Fungovat bude podle Lodra jako místo setkávání pro všechny generace i jako pracoviště charitního odborného poradenství. Oprava domu bude hotová nejpozději začátkem příštího roku.
Měnit se bude též prostředí kolem týdenního stacionáře pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou ve Staré Roli. Vybuduje se tady terapeutická zahrada.
Na Tachovsku zase finanční injekce podpoří Domov pro seniory v Boru či mobilní hospic sv. Jiří. V Klatovech se peníze rozdělí mezi projekty, které má na bedrech městská charita, ať už se jedná o Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni, nebo pečovatelskou službu. Na Rokycansku se zlepší volnočasové aktivity pro klienty liblínského zařízení, v Plzni pak peníze pomůžou například terénní krizové službě.