Tak přesně takové záběry si nyní můžete vytvořit v plzeňské Techmanii. Tento trikový exponát je jedním z dvanácti exponátů nového Filmohraní.
Hlavní myšlenka Filmohraní je vyzkoušet si různé filmařské profese od filmové hvězdy, režiséra až po kameramana. „Návštěvníci tu natočí trailer a stanou se tak hvězdou vlastního sci-fi filmu," říká autor expozice Ivo Opl z Techmanie. Aby člověk mohl začít tvořit vlastní skeč a natočené materiály se ukládaly do jeho traileru, musí si u jednoho z panelů vyzvednout číselný kód, který poté zadává u jednotlivých exponátů. Některé výtvory je možné si nechat zaslat na e-mail.
U některých exponátů je obtížné hned pochopit, co se má jak udělat, u většiny z nich musí být minimálně dva lidé – jeden točí, druhý hraje. V případě pojízdné kamery ještě musí být ještě třetí, který vozík s kamerou tlačí.
Při tvorbě filmu o tom, že vesmírnou loď ovládli roboti, lidi instruuje tzv. storyboard, obrázkový přehled. Prvním úkolem je vytvoření krátké animace z vesmírného prostředí. Následně lidé poznají i co znamená tzv. klíčování. Jde o záběry, které vznikají před zeleným pozadím. To lze následně snadno upravit, takže se člověk jedním kliknutím ocitne třeba ve fantazijním světě. Zajímavé jsou i záběry z pojízdných kamer, zde ovšem vznikají pouze několikavteřinové skeče, v nichž amatérští herci nemají moc šancí předvést své umění.
Součástí Filmohraní, které je na 700 metrech čtverečních, je i televizní studio. „Lidé se vžijí do role moderátora televizních zpráv a o svém filmu budou informovat z opravdového zpravodajského studia," dodává Ivo Opl. Pokud chcete v Techmanii natočit vlastní trailer, počítejte alespoň se dvěma hodinami, které tu strávíte.
Kdo film natáčet nechce, může si dvanáct exponátů vyzkoušet samostatně, navíc je tu pro něj i filmový jeřáb či panely se stručnou historií kinematografie.
Bonbonkem je už zmiňovaný trikový exponát Bullet time, který nejvíc proslavil film Matrix. Po spuštění se na obrazovce objeví odpočítávání a poté herce v jednom okamžiku obletí 48 kamer. „Vypadá to, jako by herec zamrzl v čase a vše okolo se zastavilo," popisuje mluvčí Techmanie Markéta Čekanová. Tak je možné zmrazit člověka ve výskoku či vidět ze všech stran třeba házení míčkem. Ovšem vzhledem k tomu, že se vše děje velmi rychle, je velmi těžké trefit ten správný okamžik, kdy vyskočit nebo kdy hodit míček. Chce to chvíli zkoušet.
Filmohraní by mělo být poslední expozicí, již Techmania pořídila z dotace v rámci svého trojnásobného rozšíření. Stála přibližně 10 milionů korun a její součástí je 62 kamer, desítky světel, více než kilometr síťových kabelů a server, který záběry sestříhá, poskládá a přidá hudbu a titulky. Na její přípravě se podílelo celkem 37 lidí.