„Návštěvníci se mohou těšit nejen na desítku panelů s poutavým textem, ale i na interaktivní expozice se spoustou poznatků z oblasti kosmonautiky a paranormálních jevů,“ řekl Deníku Tomáš Moravec z marketingového oddělení Techmanie.

Nechybí ani model rakety a kosmické lodi, galaktická tabule s fiktivními i skutečnými planetami a několik desítek maket mimozemšťanů v nejrůznějších podobách. A´t už se jedná o dětskou verzi zeleného ufona, mimozemské stvoření dle představ odborníků nebo nestvůru zvanou olgoj chorchoj, tvora známého zejména z bájí domorodých kmenů v jižní části Asie z pouště Gobi.

Bonusem k výstavě jsou přednášky, které lze navštívit pouze v konkrétní soboty od desáté hodiny dopoledne. „Přednáška má omezený počet návštěvníků, proto si myslím, že by bylo vhodné si místa předem zarezervovat,“ uvádí Tomáš Moravec.

S výstavou souvisí soutěže pro děti i dospělé o nejzdařilejší vyobrazení UFO a nejlepší mimozemský kostým.

Techmanie se v příštích několika letech zřejmě významně rozroste. Vše závisí na tom, zda získá 600milionovou dotaci z evropských fondů. Rekonstrukce by se tak mohla dočkat druhá část hlavního sídla Techmanie v bývalé Škodovce. „Obnova druhé části budovy Techmanie, která byla dříve výrobní halou, zajistí zvýšení kapacity science centra na deset tisíc metrů čtverečních, tím se staneme největším centrem tohoto typu v naší republice,“ vysvětluje Tomáš Moravec.

V novém projektu se počítá také s přestavbou historické budovy z roku 1916, která je národní technickou památkou, na planetárium. „Na této expozici budeme spolupracovat s plzeňskou hvězdárnou. Vejít by se sem měly také laboratoře a dílny pro žáky a studenty ze škol z celého kraje,“ dodává Moravec.

Celá stavba včetně přístavby parkovacího domu a přístupového mostu by měla být hotova v roce 2014.

Eliška Hřebenářová, Martina Němcová