To jsou některé z vítězných prací žáků základních a středních škol v Plzeňském kraji, které byly v pondělí oceněny ve třetím ročníku soutěže Řemeslo má zlaté dno.

„Vymysleli jsme to s mistrem," říká Matěj Futro ze Středního odborného učiliště stavebního v Plzni u velké truhly. Ta skrývá učební pomůcku základních tesařských spojů. Tedy těch 36 nejpoužívanějších, jak upřesňuje autor. Spoje jsou vyrobeny ze smrkového dřeva v měřítku přibližně 1:2 a jsou podle jednotlivých skupin od sebe odlišené nátěrem.

„I s přípravou a rýsováním práce zabrala zhruba měsíc," říká Futro, který sadu vyráběl při odborné praxi. Celá sada zůstane ve škole, kde se bude používat jako pomůcka při teoretické výuce.

Plzeňané byli úspěšní i v mladších kategoriích. Tu první pro žáky 1. až 5. třídy základních škol vyhrál Jan Souček ze Speciální základní školy ve Skupově ulici v Plzni, kterého porota ocenila za keramické lodičky.

Ve druhé kategorii si diplom za třetí místo odnesl Tomáš Eberl ze Základní školy v Podmostní ulici v Plzni, kterého při stavbě jeho blikajícího a pohybujícího se robota inspiroval Bender z televizního seriálu Futurama. „Nepije, ještě mu není osmnáct," smál se v narážce na zhýralého televizního robota Eberl. Jeho snem je dostat se do Blovic na opraváře zemědělských strojů.

Obdivovaným dílem byla i vykládaná truhla Daniela Medka ze Střední školy v Oselci. Na její stavbu použil dubové, jasanové a švestkové dřevo. Víko truhličky ozdobil technikou připalované intarzie. „Na elektrickém vařiči se v nádobě nahřeje písek. Ten spálí dřevo, ale nepoškodí jeho tvar," vysvětloval Medek.

Pozornost budil i dřevěný houpací koník Ludvíka Dedíka ze Sušice. Nejtěžší prý bylo navrtat správně všechny otvory na napojovací kolíky. „Musely být přesné, aby to sedělo," řekl Dedík.