Zruč–Senec patří na Plzeňsku mezi nejvyhledávanější lokality pro stavbu domku. Leží pár kilometrů od Plzně, ale přitom už v typicky venkovské krajině. Za posledních 16 let tady vyrostlo přes 260 nových domů.

Lidé bydlí, ale nehlásí se do obcí

Nové rodinné domy se klubou také v Losiné na jižním Plzeňsku na parcelách před obcí. Podle starosty Václava Nekoly tam už skončila první etapa výstavby, během níž firmy vystavěly asi deset domků. „Vykupují okolní pozemky a chystají se ve výstavbě pokračovat. Přibudou tady další domy, a to ve směru k Plzni i k Losiné,“ uvedl starosta. V současné době má Losiná kolem 950 obyvatel. Podle Nekoly by se díky nově příchozím jejich počet měl přehoupnout i přes tisícovku. „Počítáme s tím. Ačkoliv ze všech, kteří u nás teď nově bydlí, je zatím přihlášených jen sedm lidí, věřím, že se to zlepší,“ podotkl starosta.

Stejný problém řeší i v Tlučné. „U nás roste výstavba obrovským tempem. Jenom za posledních pět let se nám zvýšil počet obyvatel zhruba o šest stovek, takže se za chvíli přehoupneme přes tři tisíce lidí. Takových 250 lidí je však podle našeho odhadu nepřihlášených,“ uvedl Stanislav Volf, starosta Tlučné. „Je to veliký problém. Lidé si u nás nepřihlásí trvalé bydliště, takže z nich nemáme žádné peníze. Přitom využívají služby tak jako každý jiný občan v obci,“ zdůraznil Volf.

Souhlasí s ním i místostarostka Příšova Tamara Šmrhová. „Máme asi čtyřicet mrtvých duší,“ vyčíslila Šmrhová. „Výstavba u nás bude určitě pokračovat dál, teď se zpracovává územní plán,“ doplnila.

Památkář: Satelity jsou chaotické

Šéf památkového odboru plzeňského magistrátu Petr Marovič není se současným stavem satelitních městeček poblíž Plzně nijak nadšený. „To, že tam výstavba není nijak regulována, je podle mě špatné. Satelity by měly mít městotvorný charakter, což ale v takové podobě není možné,“ domnívá se. Podoba staveb by prý měla být sjednocena.

„Není možné, aby měli majitelé domů absolutní svobodu. Jeden si pro objekt zvolí okapovou orientaci, druhý štítovou a dohromady z toho pak vychází chaos,“ říká dále.

Zástavba v satelitních městečkách by měla být podobná jako ve třicátých letech minulého století. „V Plzni jsou dobrým příkladem například Bezovka na Borech nebo soubor lochotínských vil,“ vyjmenovává.

Řešením je podle něho dozor hlavního architekta nad stavbami, který by určil některá regulativa. „Kdo by měl o pozemek zájem, musel by tato omezení respektovat,“ doplňuje Marovič.