„Letos pracovali žáci celý rok s tématem živlů. Zemi, vodu, vzduch, oheň a obecně živelnost zpracovávali do různých výtvarných děl. Inspirovaly je příběhy a pohádky, některé si sami vymýšleli. Výsledkem jsou ilustrace a objekty, které byly instalovány na naší tradiční výstavě – Trnkové zahradě s podtitulem Zahrada živlů," vysvětluje ředitelka ZUŠ Trnka Dáša Nesvedová.

Připravit tak rozsáhlou akci nebylo vůbec jednoduché. Kresby, malby, grafika, keramika, objekty, loutky, koláže, průsvitky a další ukázky tvořivosti a fantazie dětí zdobily velkou travnatou plochu, cesty, vodotrysky, stromy i keře.

„Výtvarná díla se připravovala celý školní rok. Půl roku jsme sháněli materiály, vymýšleli program tvořivé části výstavy. Té pak předcházel velmi intenzivní týden příprav a samotná instalace trvala čtyři hodiny. Pomáhali i starší žáci ze ZUŠ," říká Jan Příhoda, který v Trnce vyučuje animaci a multimediální obor. „Navíc šlo o výstavu interaktivní, v sobotu 9. června ji zakončilo tvořivé odpoledne, a to nejen pro děti z Trnky, ale pro širokou veřejnost, pozvanou i právě procházející," dodává Příhoda.

„Můžeme tady malovat na nekonečný pruh papíru, sestavovat sochy, zahrát si loutkové divadlo, kreslit komiksy, krmit příšeru, stavět hrady nebo skládat puzzle," ukazuje na všechny strany sedmiletý Davídek z Plzně. „Nejvíc se mi líbí stavění z pomalovaných papírových trubek. Zrovna děláme hrad, snad nám nespadne," strachuje se osmiletá Agátka.

Letošní ročník výstavy ZUŠ Trnka provází velká radost. Nové sídlo ve Staniční ulici na Doubravce, na jehož rekonstrukci získala škola půl milionu korun ze soutěže Prazdroj lidem, čeká 21. června slavnostní otevření.

„V tento den proběhne např. Festiválek divadelních souborů Trnky, budou se promítat naše animované filmy, nejstarší žáci literárně dramatického oboru sehrají představení Romeo a Julie. Těšíme se, že poděkujeme všem, kteří se na rekonstrukci a jejím financování podíleli, a že pěkně zakončíme školní rok," sděluje Dáša Nesvedová.