Modafen, nurofen stop grip nebo paralen plus mohou prodávat pouze lékárníci, kteří jsou připojeni k centrálnímu úložišti dat, jež shromažďuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). To řada lékáren v Plzni stále není, lék by prodaly tedy jen na recept. Kontrola má zabránit zneužívání léků k vaření pervitinu. Podle statistik skončí v takových varnách celých 80 procent těchto léků.

„My připojeni zatím nejsme, čekáme na to. Pozorujeme, že narkomani už začínají být ze současné situace dost nervózní. To že si sem chodili pro modafen bylo na denním pořádku. I teď to stále ještě zkoušejí, ale je vidět, že s nezdarem počítají,“ uvádí například majitelka lékárny na náměstí Republiky Jana Řehulová. Lékárníci již dříve nevydávali větší množství nurofenu než dvě balení, ačkoliv předpis na to neexistoval. „Je dost možné, že si budou tyto léky kupovat ze Slovenska,“ předpokládá Řehulová. V současné době je v její lékárně možné zakoupit léky s pseudoefedrinem jen na recept.

Stejná situace panuje i v lékárně Centrum na Doubravce. I tady na připojení k centrálnímu úložišti dat čekají. „Zatím léky dáváme jen na recept. S tím ale dosud ještě nikdo nepřišel, lékaři je totiž moc často nepředepisují,“ vysvětluje tamní lékárnice.

Modafen a další léky nekoupí pacienti na občanku ani v lékárně v Tylově ulici. „Připojení nejsme, a pokud vím, zatím to ani neplánujeme. Nabídneme pacientům jiné léky, které mají stejný účinek,“ nabízí lékárnice Jitka Racková.

V lékárně v Obchodním domě na Rokycanské třídě připojení k centrálnímu úložišti sice mají, ani tam ale léky s pseudoefedrinem na občanský průkaz nezískáte. Systém totiž nefunguje, „Vydáváme ho pouze na recept,“ vysvětluje magistra.

Podle SÚKL už ale centrální úložiště dat funguje. „Problémy na naší straně nejsou. Ty vznikaly jen během víkendu při zátěžovém testování systému. Pokud mají lékárny špatné nastavení, mohou to řešit s námi nebo se servisní firmou,“ radí mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Lékárníci se shodují, že celá akce je připravena narychlo a nedostatečně. „ V tom vidím zásadní problém,“ říká vedoucí Bolevecké lékárny.