Jirous 13. prosince 1975 v Přešticích poprvé před velkým publikem přečetl svůj manifest Zpráva o třetím hudebním obrození. "Po několika měsících začala Státní bezpečnost (StB) aktéry a účastníky akce zatýkat a vyslýchat, tři dostali v procesu u soudu v Plzni nepodmíněné tresty," řekl jeden z organizátorů akce Stanislav Duchek.

Právě Přeštice, i když nejsou tak známé jaké například pozdější zatýkání členů skupiny The Plastic People of the Universe, podle něj odstartovaly represe a zájem StB o underground. V roce 1976 policie zatkla členy skupiny The Plastic People of the Universe a další představitele undergroundu a postavila je před soud za údajné výtržnictví. Z protestů proti uvěznění muzikantů v roce 1977 vzešla iniciativa Charty 77.

Podle jednoho z účastníků tehdejší přeštické akce a také jednoho ze tří odsouzených Františka Stárka, řečeného Čuňas, byla akce pro československý underground zlomovou událostí. "V Přešticích se sešlo tvrdé jádro undergroundu z celé republiky. Právě tehdy vznikl projekt tajné policie, jak underground zlikvidovat," řekl Stárek, který se nyní coby dokumentarista Ústavu pro studium totalitních mimo jiné věnuje potírání undergroundu komunistickým režimem.

"V Přešticích Magor poprvé vyjádřil základní postuláty undergroundu, což bylo nezaplétat se s ďáblem, kterým byla státní moc," řekl organizátor tehdejší akce Karel Kocour Havelka z Přeštic. U soudu dostal nejdelší trest - původně vyměřených 2,5 roku se po odvolání snížilo na 15 měsíců. Po návratu z vězení zažíval neustálou šikanu od policie a nakonec odešel s celou rodinou do emigrace po akci StB s krycím názvem Asanace, při níž se režim snažil donutit zejména signatáře Charty 77 k odchodu z Československa.

Akce v Přešticích se uskutečnila pod hlavičkou organizace SSM, oficiálně jako večer hudby a poezie. Kromě Jirouse na ní vystoupil například i Svatopluk Karásek, který přijel na stejné místo jako před 40 lety i letos.