Přeplněná parkoviště, davy lidí, tlačenice v obchodech. Tak to včera vypadalo v nákupních centrech. Do plzeňských obchodů totiž vtrhly povánoční slevy.

„Přišla jsem se podívat hlavně na zimní zboží. Kozačky, svetřík, prostě co mi padne do oka. S výší slev jsem spokojena,” říká Plzeňanka Soňa Vosková.

Někteří zákazníci ale byli spíše zklamáni. „Přišel jsem pro boty. A hlavně omrknout slevy. Není to ale žádná sláva. Myslím, že by se obchodníci měli poučit z jiných zemí. Například v Anglii mají obchody slevu na veškeré zboží a prodávají je třeba za dvacet procent,” myslí si Luděk Holý.

Levnější jsou i šperky či brýle

Vybrané zboží je teď levnější většinou o dvacet až padesát procent. Výhodněji lze sehnat především nejrůznější druhy oblečení, ale třeba i šperky, elektroniku nebo lyžařské brýle.

„Žádnou kampaň na slevy neděláme. Jednotliví obchodníci si je stanovují sami. Je potřeba vyprodat zásoby, protože potřebují uvolnit prostor pro zboží na jaro. Je ale pravda, že zákazníci na slevy slyší a využívají je,” uvedl ředitel plzeňského OC Olympia Petr Kohout.

V některých obchodech zboží zlevňují ve vlnách. „Zatím máme slevu ve výši padesát procent. Zhruba za týden to bude sedmdesát procent a pak ještě přijdou na řadu finální slevy, které tuto hodnotu přesáhnou. Od každého typu zboží je nějaký výrobek levnější,” sdělila Deníku prodavačka z jednoho obchodu s textilem, který se nachází v plzeňském obchodním centru.

Od včerejška mají lacinější zboží rovněž například v obchodě s módou pro mladé v obchodním centru Olympia. „Slevy se pohybují od třiceti do padesáti procent. Lidí chodí hodně. Zájem je například o zlevněné bundy, trika nebo svetry,” sděluje Lída Kadlecová z prodejny. Zákazníci si prý také hodně přicházejí vyměňovat zboží, které dostali k Vánocům.

Kromě oblečení lze levněji sehnat také třeba šperky. „Máme slevu první den, takže se ještě nedá úplně přesně říci, jaká po nich bude poptávka. Většinou ale zájem bývá velký. Některé zboží máme zlevněno až o polovinu,” říká Jana Podroužková z klenotnictví.

V některých obchodech v Plzni už výprodej začal o svátcích. „Byl jsem se podívat v pondělí v Globusu a byl tam pořádný nával. Lidé tam přišli hlavně kvůli levnějšímu zboží,” konstatuje Plzeňan Martin Weber.

Zlevněné zboží bývá k dostání do vyprodání zásob. V některých obchodech je možné zlevněné věci sehnat ještě v průběhu ledna.

Ne každá sleva je výhodná

Zákazníci by ale měli být při nákupu zlevněného zboží obezřetní. „Pravidelně zaznamenáváme případy, kdy deklarovaná sleva vůbec není slevou v tom smyslu, že cena výrobku se u konkrétního produktu vlastně vůbec nesnížila. Sleva je tak pouze fiktivním heslem,” popisuje některé z triků Jan Votočka, právní poradce občanského sdružení spotřebitelů Test. Není to jediné pochybení, kterého se obchodníci dopouštějí. „Občas se stává, že prodejce na krátký čas zvýší ceny jen proto, aby je pak mohl následně s velkou slávou opět snížit na běžnou úroveň. Všechny podobné případy však mají znaky klamavé obchodní praktiky a jsou v rozporu se zákonem,” doplňuje Votočka. Někdy se výrazné slevy vztahují jen na nejlevnější sortiment, kdežto výrobky, které zákazníky zajímají, jsou zlevněny jen minimálně, či jsou vyprodané. „Přesto reklama svůj účel splní. Dostane zákazníka do prodejny. Někdy též není patrné, kolik ona sleva vlastně činí. Platí však, že cena na věci má být konečná, přitom by měla být čitelná i cena původní,” dodal Votočka.