„Přijelo rekordních 150 vystavovatelů, z toho dvacet je jich ze zahraničí,“ uvedla vedoucí odboru cestovního ruchu Plzeňského kraje Ilona Šnebergerová. Na veletrhu se představují jednotlivé kraje České republiky a některé mikroregiony. Své stánky tu má například Slovácko, Vysočina nebo Podkrkonoší. Ze zahraničních účastníků tu mají expozice například rumunský region Caras – Severin, Franche – Comté z Francie, Panonské Chorvatsko nebo řecký ostrov Andros.

„Veletrh má význam jak pro vystavovatele, kteří mohou porovnávat zkušenosti s ostatními, tak pro návštěvníky, kteří se mohou dozvědět informace o cestování do zahraničí i po České republice,“ říká krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Koubík.

V sále Inwestu jsou pak k ochutnání piva z různých pivovarů a vína z Chile, Austrálie, Německa či Itálie. Zároveň je tu možné také shlédnout doprovodný program. Včera například vzbudila velký zájem sokolnická ukázka ze slovenské školy ve Štiavnických Báních, která se tomuto umění věnuje. Nad hlavami překvapených návštěvníků se tak prohánělo káně i orel bělohlavý. „To je symbol Ameriky a má také stylové jméno – Nixon,“ pronesl z pódia Pavel Michal ze školy.

„Orel byl hodně dobrej, ještě jsem nezažil něco podobného v místnosti. Byl to zvláštní pocit, když prolétal kolem,“ svěřuje své dojmy Plzeňan Radek Nosek. Ještě před tím, než sledoval ukázku sokolnictví, stihl projít většinu stánků. „Docela dobré. Hlavně mě zaujalo jídlo a pití. Třeba ochutnávka francouzských klobás. Škoda, že jsou docela drahé,“ dodává.