VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Plzni zabíjel meningokok. Škola zavedla opatření okamžitě

Plzeň – Ještě v úterý seděl ve školní lavici, v pátek už byl po smrti. Dvacetiletý student stavebního učiliště v Plzni náhle zemřel na konci minulého týdne na invazivní meningokokové onemocnění.

15.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Tragédie pochopitelně rozjitřila atmosféru na učilišti, spolužáci zdrcující zprávě nechtěli uvěřit. „Vůbec jsme netušili, že je to s ním tak zlé. Je to opravdu hrozné, vždyť ještě minulý týden byl ve škole a najednou tady není," uvedl zlomeně student Marek.

Podobné pocity prožívá syn plzeňského primátora Jakub. „Byl to jeho spolužák 
a kamarád," uvedl primátor Plzně Matrin Zrzavecký.

Jeho syn do školy asi měsíc nechodil kvůli mononukleóze. „Poté už mu lékaři umožnili do školy jít, ale v momentě, kdy se do ní vrátil, mu bylo doporučeno tam vzhledem ke snížené imunitě nepobývat. Důvodem bylo právě to, že se tam vyskytl problém 
s meningokokem, jenž měl mít Kubův spolužák," pokračoval primátor. V tu chvíli jeho syn netušil o tragickém skonu. „Následně se ale dozvěděl, že jeho kamarád už není mezi námi. Jsme z toho velmi zdrceni," posmutněl Zrzavecký.

Meningokok zasáhl v Plzni již několikrát

Podle studenta Marka během posledních dnů kvůli infekčnosti onemocnění k žádné panice nedošlo. „Spíš jsme z toho byli v šoku, moc jsme spolu nemluvili," popsal situaci.

Podle lékařky Krajské hygienické stanice v Plzni Jitky Průchové je jedinou prevencí proti tomuto onemocnění očkování.

Škola informovala dostatečně

Střední odborné učiliště stavební okamžitě přijalo doporučená opatření. Přesto se mezi některými rodiči spekulovalo o tom, že se meningokokovým onemocněním nakazili i někteří spolužáci.

Tato domněnka se naštěstí ukázala jako neopodstatněná, žádný další případ se v Plzni neobjevil.

„Nemáme od hygieny informace o dalších případech tohoto onemocnění. Nakažený žák byl naposledy ve škole 5. ledna a inkubační doba meningitidy je sedm dní od posledního kontaktu. Dnes je to desátý den, příznaky by se mezitím již projevily," konstatoval ve čtvrtek ředitel Středního odborného učiliště stavebního Miloslav Šteffek.

To potvrzuje také krajská hygienická stanice. „V případě kontaktů studenta stavebního učiliště již sedmidenní inkubační doba uplynula a v jejím průběhu se nevyskytla žádná další nákaza. Jedná se o výjimečné onemocnění, které se vyskytuje sporadicky, tedy formou jednotlivých onemocnění. Za poslední roky jsme zaznamenali pouze několik případů," popsala lékařka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Jitka Průchová.

Hlášení o hospitalizaci pacienta s meningokokovým onemocněním obdržela plzeňská hygienická stanice ve čtvrtek ráno, poté bylo škole doporučeno provést standardní opatření.

Vše šlo bez problémů

„Krajská hygienická stanice nás informovala o tom, že náš žák byl nakažen meningitidou. Okamžitě jsme přijali opatření a poučili jsme všechny jeho spolužáky i studenty ubytované v domově mládeže o tom, že při jakémkoliv příznaku mají jít ihned k doktoru," potvrdil ředitel školy.

Podle Průchové spolupracovalo učiliště během opatření bez problémů.

„Osobám, které byly v blízkém kontaktu s nemocným, je na dobu sedmi dnů od kontaktu s nemocným stanoven lékařský dohled. Dotčené osoby jsou poučeny o nutnosti neprodleně navštívit lékaře, pokud se u nich v období těchto sedmi dnů, které představují maximální inkubační dobu meningokokového onemocnění, objeví zdravotní potíže. Účelem lékařského dohledu je co nejdříve odhalit případné kontaktní onemocnění a včas zahájenou léčbou zabránit jeho těžkému průběhu," popsala podrobně Průchová.

To, že byli studenti dostatečně informováni o onemocnění a jeho prvních příznacích, sami potvrzují. „Třídní učitel nám řekl, jak tu nemoc můžeme poznat, jaké jsou její první příznaky. Šel jsem ještě za svojí praktickou lékařkou, ta mi udělala výtěr z krku a předepsala mi penicilin, ale pouze preventivně," uvedl Tomáš, který na stavebním učilišti studuje.

Podle ředitele školy museli všichni třídní učitelé provést zápis o poučení studentů do třídní knihy.

Autor: Andrea Pánková, Lukáš Matoušek

15.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Viktoria dostala facku od posledního týmu švýcarské ligy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení