Celorepublikový projekt podporovaný ministerstvem, na nějž padne přes 140 milionů korun, odstartuje v březnu v Plzni.

Nové zázemí vznikne v prostoru Fakultní nemocnice na Borech (bývalé vojenské nemocnici), kde se v současnosti nachází školka pro 15 dětí. „Založil jsem ji v roce 2014. Pak přišel nápad zřídit jesle, které by na ni navazovaly. Rodiče se totiž potřebují vracet do práce dřív než po třech letech a mají problém, kam umístit svou dceru nebo svého syna," řekl zakladatel mateřinky Gabin Kotek. Ve výzvě Ministerstva práce a sociálních věcí ČR uspěl a z evropského fondu získal téměř dva miliony korun.

Rozlišení pojmů- mikrojesle nabízejí péči 
o děti od šesti měsíců do čtyř let v kolektivu maximálně čtyř dětí
- jesle zajišťují péči o děti mladší tří let, po revoluci jejich počet rapidně klesl, v celé ČR je pouze 45 zařízení, dvě v Plzni
- dětská skupina pečuje
o děti od jednoho roku do zahájení školní docházky, max. počet ve skupině je 24 dětí  

Rekonstrukce prostor, jež dříve sloužily jako kanceláře, začne v prosinci. Učitelka se o první čtyři svěřence, což je stanovený maximální počet dětí v mikrojeslích, začne starat od března.

O projekt projevilo zájem 123 lidí, pouze 57 z nich ministerstvo vyhovělo a z evropských fondů poskytlo 140 milionů korun. Alternativa mikrojeslí vznikla hlavně kvůli nedostatku míst v předškolních zařízeních. Po revoluci se totiž jesle začaly hromadně rušit. V ČR existuje 45 zařízení. V krajské metropoli zůstaly pouze dvoje, každé smí přijmout pouze 15 jedinců.

Dětí, které potřebují podobnou péči, je však v krajské metropoli víc. „Poptávka je větší než nabídka. Některé maminky by další zařízení určitě přivítaly," potvrdila ředitelka 49. mateřské školy Helena Kaprasová. Celoročně mají plno též v 21. MŠ.

Dva roky před startem mikrojeslí podpořilo ministerstvo vznik dětských skupin. Určeny jsou dětem od jednoho roku do zahájení školní docházky. Zřizují je zpravidla soukromé firmy. V Plzni je teď evidováno šest podniků, sedmou institucí je magistrát.

Od září zavedli dětskou skupinu ve Škodě Transportation. Určena je 24 malým chlapcům a děvčatům a sídlí v Techmanii Science.

Věřící z křesťanského sdružení Koinonia Jan Křtitel, jež působí v Plzni-Liti-cích, by rádi vybudovali centrum v Dobřanech. Mělo by jít o kombinaci mateřské školy a dětské skupiny. „Čtyři místa bychom vyčlenili právě pro děti mladší tří let. Zázemí bychom chtěli vytvořit na tamější faře," uvedla Marie Macková z křesťanského sdružení. Doplnila, že už v minulosti požádali o dotaci, ale bohužel neuspěli. V lednu, kdy se bude vyhlašovat další kolo, se opětovně přihlásí.