Její členové si říkají Autonomní nacionalisté Plzeňsko a v těchto dnech rozpoutali obrovskou náborovou kampaň. Po městě se objevily plakáty, kde nacionalisté představují svoji ideologii a zvou zájemce do svých řad. Vyslovují se hlavně proti radaru na našem území a míšení národů.

Autonomní nacionalismus v sobě spojuje pravicový a levicový extremismus. Je to proud, který se před několika málo lety vyčlenil z německého neonacismu. „Autonomní nacionalisté spolupracují i s hlavním neonacistickým spektrem, Národním odporem. Navenek sice většinou deklarují legální cíle a nehlásají otevřeně extremistické názory, fakticky se však už několikrát uchýlili i k násilným aktivitám,“ upozornil politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš. Nacionalisté se na svých webových stránkách navážejí například do Romů nebo homosexuálů. Jako svého kamaráda označují Vlastimila Pechance, kterého soud poslal za rasově motivovanou vraždu Roma na 17 let do vězení. Nacionalisté nepřestávají protestovat za jeho propuštění.

Podle Jiřího Metoda Kassla, jehož občanské sdružení Dope se považuje za antifašistické, mají Autonomní nacionalisté „cejch extremistů“. „Ano víme o nich, ale nehodláme v tomto případě suplovat policii. Ta by měla monitorovat jejich činnost,“ míní Kassl. Právě jeho sdružení se při březnovém pochodu Plzní veřejně proti radikálům postavilo.

„A výsledek? Dostal jsem od obvodního úřadu více než třítisícikorunovou pokutu,“ neskrývá zlost Kassl.

Komentovat hlasitě extremistická hnutí se nikomu zjevně nechce. „Zřejmě jsou odnoží Národní strany, která je však už zdiskreditovaná. Jdou na to šikovně. Jako jednotlivci mají nálepky fašistů, tak zakládají občanské sdružení. Přes něj se mohou začít vyjadřovat k jednotlivým místním problémům, budou se snažit získávat nové lidi přes zdánlivě bohulibé cíle, budou usilovat o veřejné peníze. Snaží se proniknout a získat vliv v komunální politice, proto ten radar,“ míní člověk s novým sdružením obeznámený, odmítá ale zveřejnit svoje jméno.

Radní města pro bezpečnost Karel Paleček (ODS) včera uvedl, že o sdružení Autonomních nacionalistů na Plzeňsku nic neví. „Snažím se na magistrátě vytvořit odbor bezpečnosti, který by měl například právě tuto činnost mapovat a více komunikovat s policií,“ uvedl Paleček.

Autonomních nacionalistů je po celé republice několik stovek. Jsou organizováni do čtyř skupin, plzeňská je nyní pátá. Pořádají protestní akce, které často zaštiťují bojem proti ekologickým problémům. Jejich demonstrace se vyznačují tím, že jsou na nich všichni v černém a zpravidla si skrývají i obličej. Nenosí viditelné neonacistické znaky a bývají to většinou dost mladí lidé.