Desítky studentů chodily na vysokou školu jen fiktivně, bez složených zkoušek si pouze před své jméno dopsali titul. Lidí, kteří zvládli pětileté studium dříve než za čtyři roky, jsou dokonce stovky. A u všech se nedá předpokládat, že by to bylo kvůli jejich mimořádnému studijnímu nasazení. Jsou mezi nimi jména z prostředí soudů, policie, politiky, byznysu nebo úřadů.
Šokující informace v úterý potvrdila šéfka Akreditační komise České republiky Vladimíra Dvořáková. Právě komise se děním na fakultě intenzivně zabývá a Dvořáková je přesvědčená, že chyby nejsou výsledkem pouhého nepořádku, ale záměrně nastaveného systému. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který je pověřený vedením fakulty, požádal ministerstvo školství, aby podalo v této věci trestní oznámení a prošetřila ji policie. Jak se studenty, kteří získali titul nekalým způsobem, naloží, bude muset rozhodnout také ministerstvo. V úvahu připadá i odebrání akademického titulu.
„Máme k dispozici matriku studentů. Je tam i borec, který se na školu zapsal v červnu a v srpnu téhož roku studium s magisterským titulem dokončil,“ potvrzuje Dvořáková. Lidí, kteří zde titulem studium za pár měsíců dokončili, aniž by kdekoliv jinde v ČR předtím studovali v bakalářském či magisterském programu, jsou desítky. „Zaměřili jsme se na všechny, kdo školu ukončili dříve než za čtyři roky. Myslím, že i hodně dobrý student by měl problém dostudovat rychleji,“ míní Dvořáková. Konkrétní jména prý zveřejnit nemůže, informace jsou důvěrné.
Vedoucí katedry trestního práva Helena Válková přiznává, že tušila, že se na právech dějí nekalosti, jakého rozsahu jsou, se jí ale ani nesnilo. „Někteří studenti neprocházeli zkouškami na mé katedře, ale ze záhadných důvodů je udělali jinde. Věděla jsem, že zde získali titul známí politici a já je tady neviděla ani jednou,“ říká Válková.
Na zásadní problémy prý několik let upozorňovala a vždy jí vedení fakulty oznámilo, aby se o to nestarala, že to je v pořádku. Poslední dva roky proto upozorňovala na nepravosti už písemně. Reakcí byl její vyhazov z postu vedoucí katedry. Po té, co se do záležitosti vložil rektor Západočeské univerzity Josef Průša, byla Válková jmenována zpět.
Průša o desítkách studentů, kteří měli školu vystudovat během několika měsíců, neví. „Nevím, kde vzala komise podklady k prozkoumání, musím s ní o tom pohovořit,“ sdělil v úterý překvapeně Deníku. Neví prý ani o seznamu zhruba stovky prominentů, kteří titul získali ´za hubičku´ a který v současnosti, dle našich informací z akademického senátu fakulty, po škole koluje. „Byl jsem u toho, když jej rektor prohlížel,“ tvrdí důvěryhodný zdroj. Jména na něm uvedená ale zveřejnit nechce. „Mohlo by to poškodit i nevinné, je to seznam vytvořený studenty,“ tvrdí.
O seznamu neví ani zástupce studentů Martin Marek. „My jsme prověřovali pouze problémy s dizertačními pracemi. Do magisterského studia jsme se ani nepouštěli, bylo nám jasné, že tam musí být strašný bordel,“ říká otevřeně Marek.
Podle Válkové je situace na právech neuvěřitelná. „Musíme ale pamatovat i na těch devadesát procent studentů, kteří zde studují zcela legálně pět let, prošli všemi zkouškami a přísnými podmínkami. Kvůli nim bych byla nerada, kdyby se škola měla zavřít,“ uvedla profesorka.
Současní i bývalí studenti jsou z atmosféry na právech zklamaní. „Na této škole jsem získal svůj titul, studoval jsem poctivě pět let a je jasné, že mě teď štve, jakou má pověst. Když pak někde řeknu, že jsem vystudoval na právech v Plzni, nebude to žádná prestiž,“ míní plzeňský právník Dominik Tomášek.
Až jako druhořadou křivdu vnímá to, že na čem on dělal pět let, zvládl jiný za rok. „Určitě je šance udělat školu rychleji, rozhodně ale ne za měsíce. Pokud někdo bude dříč, může ji zvládnout za čtyři roky,“ dodává Tomášek. Dva měsíce totiž podle něj trvá učení jen na jednu z těžších zkoušek.
Přijímačky už fakulta nepřipraví
Situaci na plzeňských právech mají nyní zachránit reformní kroky, které zavádí Pospíšil. „Jedním z nich je nový způsob přijímacího řízení. Budou se konat na základě scio testů, které budou objektivní, protože je nebude připravovat sama fakulta. Nikdo také nebude brán na odvolání,“ říká Pospíšil. Právě na odvolání se na práva dostala minimálně pětina studentů.
Další změnu chce Pospíšil udělat v kreditním systému. Každý rok bude muset student získat určitý počet kreditů, nebude tedy možné, aby vystudoval dříve. „Zastavil jsem také obhajobu rigorózních prací, dokud akreditační komise nedokončí své řízení,“ uvádí Pospíšil dále.
Rovněž požádal rektora univerzity, aby provedl ještě interní audit. „Kontrola tedy bude dvojí. Věřím, že tyto kroky povedou ke zlepšení poměrů na fakultě a že její prestiž bude stejná jako dříve,“ doplňuje Pospíšil.
Dizertačními práce, kvůli kterým aféra na právech vyvrcholila, jsou na příkaz akreditační komise od úterý v právnické knihovně přístupné. „Musíte se telefonicky objednat, kterou hodinu přijdete a uvést k jakým účelům práci potřebujete. Pak si ji můžete vypůjčit i okopírovat, vynášet z prostor knihovny se ale nesmí,“ vysvětluje Průša.
Kvůli problémům už ve vedení fakulty skončili děkan Jaroslav Zachariáš a proděkané Ivan Tomažič a Milan Kindl.