Vyhlášku z Ústí nad Labem minulý týden uznalo i ministerstvo vnitra. Severočeské město má tak v rukou nástroj, kterým chce vytěsnit především bezdomovce popíjející na veřejných prostranstvích.

Podobné problémy sužují i Plzeň. Některá místa, a to i v centru města, jsou často dostaveníčkem různých pobudů, kteří znepříjemňují okolí život. „Když vystoupím na Americké, narazím na skupinu špinavců, kteří řvou nebo se perou. Většinou jsou dost ožralí, mám z nich strach,“ připomíná Vlasta Konečná.

Podle „ústecké“ vyhlášky jsou přesně určená místa, kde se nesmí popíjet alkohol. Za její nedodržení hrozí až 3000 korunová pokuta. Její příznivci si slibují, že pobudy by hrozba mohla z označených míst vytěsnit. Odpůrci zase tvrdí, že pokuty nakonec stejně nikdo nevymůže.

„Jsme městem piva, nevidím důvod, proč bychom měli zakazovat slušným rodinám dát si skleničku piva nebo vína na veřejném místě. Mám obavy, že podobným rozhodnutím bychom při vylévání vody z vaničky, obrazně řečeno, mohli vylít i dítě. Jsem prostě proti tomu, abychom určovali, kde se nesmí pít alkohol. Městská policie má dostatečné nástroje k udržení veřejného pořádku,“ dodává radní Paleček.