Protestující proti pochodu zaplnili prostor na Anglickém nábřeží a nad hlavami třímali transparenty NE rasismu v Plzni, Rasismus je nemoc mysli, Plzeň bez násilí a podobně. Shromáždění proti extremistům sem přišel podpořit i biskup František Radkovský. Ten varoval, aby nepřeskočila jiskra a nenávist se nezačala šířit mezi obyčejnými lidmi. „To by byla jen voda na jejich mlýn," podotkl směrem k neonacistům.

Extremisté se sešli v 15 hodin na náměstí Republiky. V projevech napadali Romy a kritizovali politiky a policii, že neumí zasáhnout proti zneužívání sociálních dávek a trestným činům, které páchají. „Jde o dojení sociálního systému menšinami a jejich mentalita už překračuje meze slušnosti," prohlásil v jednom z projevů Tomáš Ortel z plzeňské kapely Ortel, jejíž skladbu využila Dělnická strana jako svou hymnu.

Průvod pak vyrazil na trasu, ve Františkánské ulici ho ale zastavili policejní těžkooděnci. „Trasa není bezpečná, nemůžete jít dál. Oznamte to účastníkům vaší akce," vyvolal si organizátora pochodu policejní důstojník. Právě to byla nejkritičtější chvíle celé akce, protože zastavený pochod začal doslova vřít.

Seděli na silnici

„Pusťe nás na ně! Cikáni do práce! Češi, pojďte s náma!" gradovaly rasistické pokřiky. Kordon policistů byl ale neoblomný, a aby se pochod nestřetl s odpůrci, musel stát. Trasu totiž zablokovali aktivisté a lidé, kteří s ním nesouhlasili. „Sedli jsme si na zem, bylo nás asi dvacet nebo třicet," potvrdil známý aktivista Martin Marek. Až když policie cestu uvolnila, prošel pochod Americkou třídou a po Koterovské ulici na Slovany. I když z něj byly slyšet výkřiky jednotlivců, jako Cikáni do plynu, pochod na rozdíl od minulých extremistických akcí v Plzni nebyl zakázán. „Proč ne? Na to se ptejte zákonodárců," podotkl západočeský policejní ředitel Jaromír Kníže. Narážel na to, že když úřady v Plzni v minulosti pochod zakázaly, soud to pak označil za neoprávněné.

Podle primátora Martina Baxy (ODS) nenastal k rozpuštění zákonný důvod. „K pochodujícím se nepřidávali Plzeňané, mám z toho radost," prohlásil Baxa. Taktikou policie bylo nechat pochod projít a pokud možno ho nerozpouštět. A to zejména kvůli riziku, že by soud později uznal zákaz neplatným a mohl by se opakovat už bez nahlášení.

Policisté si na ulici vytahovali lidi, kteří měli porušit zákon, a přestupky s nimi řešili individuálně. Zadrželi 29 osob, paradoxně víc bylo těch z řad odpůrců pochodu za to, že trasu blokovali. „Celkem 21 osob bylo z řad účastníků shromáždění proti pochodu, osm osob bylo z řad účastníků pochodu," potvrdila policejní mluvčí Martina Kohoutová. Přestupky bude řešit třetí městský obvod.