Úřady se zatím k pochodu příliš nevyjádřily. "Potvrzujeme, že z Magistrátu města Plzně nám bylo postoupeno oznámení o konání veřejného shromáždění," uvedla krátce mluvčí třetího městského obvodu Lucie Hůrková.

Podle dobře informovaného zdroje ČTK je oznamovatelem Pavel Bittmann z Plzeňska, člověk stejného jména byl v minulosti potrestán za propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Žádné protiakce na stejný den zatím hlášeny nejsou.

Shromáždění se uskuteční za účelem "dodržování práv všech slušných občanů této země a proti financování rasistického a protičeského o.s. Romea vládou České republiky". Účastníci by měli vyjít z náměstí Republiky, dále projít Františkánskou ulicí, Kopeckého sady, přes Anglické nábřeží, Americkou a Tylovu ulici. Zakončení je na náměstí Emila Škody. Pochod se má konat od 14:00 do 17:00

"Předali jsme to policii na vyhodnocení. Budeme osobně na místě, sledovat to. V případě, že bude porušen zákon, přikročíme k rozpuštění shromáždění," řekl dnes ČTK starosta třetího městského obvodu Jiří Strobach. Oznamovatel odhadl počet účastníků na 250.

Podle Strobacha bylo oznámení podáno tak, že nebyl důvod akci předem zakázat. "Oznamovatel splnil povinnosti vyplývající ze zákona," uvedl. Ještě před akcí se podle starosty uskuteční schůzka i za účasti zástupců plzeňské městské hromadné dopravy, kde se bude řešit doprava v den pochodu.

Podle šéfa odboru bezpečnosti a prevence kriminality plzeňského magistrátu Aleše Průši se dá z názvu akce vyčíst, že směřuje proti romské menšině.

"Evidujeme oznámení pochodu radikálů. Budeme se připravovat, z taktických důvodů ale nebudeme zatím poskytovat žádné bližší informace," řekl policejní mluvčí Jan Koželuh. Uvedl pouze, že za policii by měla akce proběhnout ve stejném režimu jako v minulých letech. Tehdy byly vždy do akce nasazeny stovky policistů, k dispozici byli těžkooděnci, vodní děla.

Podle informací ČTK je oznamovatelem Pavel Bittmann z Nýřan. Člověka stejného jména před čtyřmi lety Městský soud v Plzni potrestal osmnáctiměsíční podmínkou, měl na sobě při pochodu extremistů Plzní tričko se zakázanými symboly. V jiné věci byl souzen i kvůli údajnému hajlování v jednom z nýřanských klubů.

Během předchozích pochodů byli k vidění na straně policie, která se starala o bezpečnost, těžkooděnci, jízda, těžká technika, nechyběl samozřejmě antikonfliktní tým a na akce často dozoroval ze vzduchu policejní vrtulník. Lze předpokládat, že bezpečnostní opatření budou podobného rozsahu.

Jak vypadal předchozí pochod radikálů, který proběhl 28. října 2013 se můžete podívat ZDE.