V rámci akce Plzeň Design Week byly v pátek v areálu DEPO 2015 slavnostně vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže Národní cena za studentský design 2021. Vítězem hlavní ceny Grand se stal student Fakulty architektury ČVUT v Praze Vojtěch Veverka s originálním nápadem jednoduchého spojení lyží a sněžnic s názvem Bigfoot.

„Daný návrh je zdánlivě jednoduchý, ale technologicky a koncepčně propracovaný,“ komentoval vítěznou práci předseda mezinárodní poroty Michal Staško.

„Vždy jsem s hroznou nechutí scházel zasněžené cesty. Pak jsem několikrát zahlédl lidi, kteří na mini lyžích sjíždí hory v Krkonoších. Jejich design se mi nelíbil, tak jsem na tom začal pracovat. Funkci sněžnic jsem do nich přidal až potom. Nejtěžší asi bylo sladit obě funkce dohromady, dělat kompromisy, nekomplikovat mechanizmus,“ uvedl Veverka v rozhovoru pro web soutěže.

V kategorii Junior, kde soutěží práce ze středních nebo vyšších odborných škol, si pro cenu došel Vojtěch Šenekel ze Střední školy Kateřinky Liberec za svůj návrh lavice Consilio.

Národní cena za studentský design neuděluje pouze ocenění nejlepší práci, ale také umožňuje dalším vybraným pracím užívat označení excelentní a dobrý design. Vzhledem k vysoké úrovni studentských prací udělila letos porota dokonce sedm ocenění excelentní design a třináct známek dobrý design.

Mezi oceněnými v kategorii Dobrý studentský design byl i Adam Frk se spoluautory z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Plzeň s kolekcí kamuflovaného volnočasového oblečení Isle of Man.

Do soutěže byl letos přihlášen rekordní počet 269 prací ze 17 univerzit a vysokých škol a 13 vyšších odborných a středních odborných škol z Čech i zahraničí.